avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reclamatie presedinte si administrator asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reclamatie presedinte si administrator asociatie de locatari

Doresc sa depun o plangere impotriva presedintelui asociatiei si a administratorului deoarece omul nu face altceva decat sa santajeze lumea..despre ce e vorba mai exact...Dorind sa`mi infiintez o firma,am decis sa`mi fac sediul la apartament in propria locuinta..Am mers la vecinii atat de pe orizontala cat si de pe verticala cu care ma invecinez..am luat semnaturi fara probleme...si am mers la asociatie...VINERIora 12:00 (programul administratorului la asociatie fiind de la 09:00-14:00) nu gasesc pe nimeni..ok..am zis ca poate e o intamplare...merg LUNI in jurul orei 10:00..programul la asociatie fiind acelasi...nu gasesc pe nimeni..pun mana pe telefon si il sun pe administrator..administratorul foarte ferm mi-a spus ca el mai are un serviciu in paralel si ca nu poate veni in acel moment la asociatie si sa incerc maine ...ok..MARTI ora 11:00 prezent la asociatie...NIMENI...pun mana pe telefon si il sun pe administrator..administratorul cunoscandu`mi numarul..nu mi-a mai raspuns..iau numarul si il sun pe presedinte..presedintele doar nu ma injurat la telefon..ce sa mai povestesc..cand sa-i spun ca il astept la asociatie mi-a spus ca el vine maine (MIERCURI) la asociatie in jurul orei 19:00 si ca nu`i fac eu programul si nici el nu rebuie sa`si faca programul in functie de dorintele mele...oookkkk..inghitim si marlania asta..mergem MIERCURI la ora 19:00 la asociatie (programul fiind 09:00-14:00)..cand ajung..m-a luat din start tare..tu esti ala care tot ma presezi de vreo 3 zile sa iti semnezi niste acte?ia sa vad ce vrei sa`ti semnez..? "domnu` presedinte am nevoie de o stampila si o semnatura deoarece asa mi-a cerut de la registrul comertului..am luat semnaturile de la vecini ..totul e ok ..numai sa`mi semnati" si el intrigat imi spune: "PAI BAI ACESTA TU VEZI CATE PENALITATI AI AICI..?PAI TU AICI AI 1000 RON PENALITATI..TU PANA NU ADUCI BANII ASTIA TU NU VEZI SEMNATURA DE LA MINE " intretinerea era la zi..el s-a luat de penalitati..EU ACUM VREAU SA VA INTREB..CE POT SA`I FAC?UNDE POT FACE O PLANGERE?ESTE CLAR UN ABUZ IN SERVICIU PE LANGA NERESPECTAREA PROGRAMULUI...CE RECLAMATII I-ASI MAI PUTEA FACE SI UNDE?EL NU ESTE OBLIGAT SA-MI SEMNEZE ODATA CE VECINII SI-AU DAT ACORDUL?IN CE LUME TRAIM?UN ASTFEL DE OM CARE MIROSEA A BAUTURA DE LA 20 METRI MA TINE BLOCAT SI NU POT FACE NIMIC FARA SEMNATURA LUI...PE CE LUME TRAIM?E NORMAL ASA CEVA?ASTEPT SI EU CEVA RASPUNSURI DACA SUNTETI IN CUNOSTINTA DE CAUZA SI DACA DORITI SA-MI RASPUNDETI...
Traim in Romania, tara unde unii nu platesc intretinerea, penalizarile, dar au pretentia ca atunci cand au ei o problema toata lumea sa stea drepti. Este o modalitate foarte buna de recuperare a datoriilor, atata timp cat nu achitati restantele (si penalizarile tot restante sunt) cum sa va dea voie sa faceti sediul firmei in apartament?
Mergeti la asociatie, platiti si penalizarile, ajungeti cu platile la zi si solicitati-i semnatura.
Dincolo de limbajul suburban, daca e adevarat ce spuneti dv., e normal sa va fi asteptat ca solicitand ceva de la presedintele asociatiei sa va ceara si el ceea ce dv. datorati asociatiei.

Penalizarile sunt tot datorie de plata.
In conditiile in care angajatul administrator de imobil nu respecta programul de lucru afisat la asociatia dv,cand presedintele de asociatie are la randul sau alte carente,primordial ramane sa va materializati interesul
Achitati intreg debitul in evidenta la asociatia de proprietari,obtineti documentul necesar la registrul comertului
Fata de derapajele administratorului de imobil,ierarhic initial ar trebui sesizat reprezentantul legal al asociatiei=presedintele de asociatie dar care ati denuntat un comportament verbal care lasa de dorit
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu solutionati amiabil,-daca detineti probe temeinice care sa va sustina afirmatiile puteti sesiza oficial serviciul specializat din primarie
Cred ca de fapt doriti ca in locuinta dvs. sa va declarati sediul social al firmei.
Eu zic asa: uitati dom' sef, da recunosc penalizarile, iata imi iau angajamentul ca in perioada.... voi achita aceasta suma in totalitate si odata ce voi demara cu firma, am sa am bani sa achit toare debitele... bla, bla...
Este clar ca si colegii nostri au dreptate sa va apostrofeze, dar si dvs. ca ati intalnit un betivan aflat / cocotat in fruntea as. prop. Banuesc ca si dvs. ati participat la AG in care cineva l-a propus sa ocupe aceasta functie si cu "grupa mare" ati hotarat sa-l alegeti.
Daca nu merge faza cu angajamentul, cred ca singura solutie este sa-l actionati in instanta si va asigur ca o sa obtineti castig de cauza. Faza este ca o sa va intarzie destul de tare chestia aceasta.
Succes!
Eu nu inteleg cum platesc proprietarii cheltuielile de intretinere daca tot timpul sediul asociatiei este inchis!!!
Dar acesta fiind "materialul clientului" trebuie sa lucram cu el si sa credem ceea ce se spune.
Sigur ca programul trebiue respectat iar acest lucru poate l-au observat si alti proprietari care nu-si pot plati intretinerea, nu au cu cine discuta cand au o avarie...
Discutati in prima adunare generala si alegeti-va un presedinte si membrii comitetului care sa fie la datorie.
Cat priveste acordul asociatiei, trecand peste limbaj, presedintele are dreptate in sensul ca atat timp cat un proprietar are debite catre asociatie, asociatia nu trebuie sa-i dea avizul, sa-i rezolve problema. Presedintele este chiar obligat de lege sa ia masuri pentru recupeerarea debitelor si nici o lege nu-l poate obliga sa dea acordul cuiva pentru stabilirea sediului social al viitoarei firme.

Alte discuții în legătură

Acord negativ asociatie proprietari pentru ong grunwald grunwald Buna seara, In urma cererii (in baza L 230/2007) prin care am solicitat acceptul stabilirii sediului social al ONG la adresa.... comiteul executiv al ... (vezi toată discuția)
Penalizari si restante la cotele de intretinere Anca07 Anca07 In cadrul asociatiei de proprietari exista restantieri ce refuza sa plateasca si penalizarile aferente lunilor restante. Cu toate ca si-au luat angajament ... (vezi toată discuția)
Locatar rau platnic ALBERTO58 ALBERTO58 Buna ziua! ce solutii putem gasi in cazul unui vecin ,care are datorii la asociatia de proprietari de peste 1 miliard(banii vechi) de ... (vezi toată discuția)