Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema ,,delicata\\" subsol scara de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema ,,delicata" subsol scara de bloc

Multumim ptr ca existati si ne ajutati ! Sunt presedinte de bloc si ma confrunt cu urmatoarea problema: un proprietar a inceput constructia cu de la sine putere a unei boxe din PFL (pal din rumegus de lemn, prefabricat). Subsolul nu e prevazut cu boxe din constructia blocului, doar niste incaperi fara usi,unde, cei mai gospodari locatari , care au si solicitat administratiei, si-au amenajat boxe, cu usi, unde isi depoziteaza diverse. Asociatia nu percepe nici un leu, cei cu boxe intretin curatenia in subsol. Nu ganditi ca se fac lucrari cu unelte electrice in subsol ptr ca iluminatul este de 24V.Acum vine problema mea: in subsolul respectiv este adapost ALA (care se tine incuiat, curat, iluminat, nefolosit de nimeni), dar care este verificat an de an de inspectori specializati.Pana acum, chiar daca au existat boxele amenajate,dar adapostul este intretinut curat si functionabil, nu am avut probleme,dar in cazul acestei boxe din lemn (material care ia foc), cred ca vom avea probleme la inspectie.Ma poate lamuri cineva ce lege trebuie sa invoc ptr ca domnul care a construit aceasta boxa sa o dezafecteze. Am intrunit Comitet Executiv si oamenii vor sa cerem desfiintarea de urgenta a boxei in cauza. Mentionam ca in subsol exista loc destul ptr a amenaja o boxa din caramida sau...prefabricate din ciment, sau tabla...Nu ne-am mai confruntat cu o astfel de problema si ne-am dori sa nu avem neplaceri.Am citit zic eu, cu atentie L230, dar nu am gasit nimic asemanator cazului nostru. Suntem de acord sa-si amenajeze boxa, dar nu din lemn. In baza carei legi putem sa-l obligam sa faca asa cum credem noi ca ar fi normal? Multumim anticipat ptr raspuns!
Subsolul tehnic prin constructie are o utilizare in conditii normale de exploatare si in conditii speciale-cutremure,adapost,etc
In speta dv mai exista o problema si acea ca nu puteti pretinde masura discriminatorie de desfiintare boxa unui singur proprietar "Am intrunit Comitet Executiv si oamenii vor sa cerem desfiintarea de urgenta a boxei in cauza",
"Am citit zic eu, cu atentie L230, dar nu am gasit nimic asemanator cazului nostru"

Legea nr 239/2007 precizeaza concret Art. 11
(la data 04-Oct-2010 Art. 11 din capitolul III a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 914 din 04-oct-2010 )
(la data 21-Jan-2008 Art. 11 din capitolul III reglementat de Art. 13 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )

(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietăŃii comune fără a
obtine mai întâi acceptul din partea asociatiei de proprietari.
Art. 12
Zidurile dintre apartamentele sau spatiile alăturate, care nu fac parte din structura de
rezistentă a clădirii şi din proprietatea comună, pot fi reamplasate prin acordul dintre
proprietarii apartamentelor sau spatiilor respective, pe baza autorizatiei de modificare a
constructiei, eliberată de autoritatea publică locală şi cu înştiintarea asociatiei. Zidurile
dintre apartamente sau spatii şi proprietatea comună care nu fac parte din structura de
rezistentă a clădirii pot fi reamplasate numai prin modificarea acordului de asociere, în
baza hotărârii majoritătii proprietarilor şi a autorizatiei de modificare a constructiei,
eliberată de autoritatea publică locală.
Art. 17
Dacă proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare altă persoană care actionează
în numele său provoacă daune oricărei părti din proprietatea comună sau unui alt
apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoană are obligatia să
repare stricăciunile ori să plătească cheltuielile pentru lucrările de reparatii.
Art. 18
În cazurile în care în clădirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică,
cu bună-ştiintă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii
celorlalti proprietari ori chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al
acestora pot solicita instantei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii,
precum şi plata daunelor.
Art. 39
(la data 21-Jan-2008 Art. 39 din capitolul V reglementat de Art. 23 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )

Proprietatea comună poate fi utilizată de către terti, persoane fizice sau juridice, de
drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritătii proprietarilor membri ai
asociaŃiei şi al proprietarilor direct afectati de vecinătate, în baza unui contract de
închiriere, de folosintă sau de concesiune.

Notificati oficial proprietarul asupra obligatiilor ce ii revin referitor la respectarea dispozitiilor legale care permit utilizarea exclusiva a partii comune de imobil,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor ocazionate de solutionarea in instanta

"Suntem de acord sa-si amenajeze boxa, dar nu din lemn. In baza carei legi putem sa-l obligam sa faca asa cum credem noi ca ar fi normal?"
In conditiile in care dispozitia in vigoare prevede imperativ ca utilizarea exclusiva de catre un proprietar a oartii comune se poate realiza numai cu acordul asociatiei de proprietari,asociatia de proprietari,urmeaza sa comunice refuzul de utilizare a partii comune
Va confruntati cu o situatie atipica, in care doriti pentru n proprietari mentinerea ocuparii fara forme legale de spatii din partea comuna cu utilizarea de boxe,in detrimentul unui singur proprietar...
Atentie sporita deoarece eventuala nemultumire a proprietarului care intentioneaza sa edifice boxa "din PFL (pal din rumegus de lemn, prefabricat)."poate genera situatii neplacute atat pentru restul proprietarior cat si pentru asociatia de proprietari
Eventuala sesizare a autoritatilor=directia corp control,disciplina in constructii,inspectoratul de stat in constructii,ISU,poate genera verificari si aplicarea de sanctiuni pecuniare ,concomitent cu obligarea dezafectarii tuturor ingradirilor/imprejmuirilor si readucerea subsolului tehnic la forma anterioara modificarilor neautorizate
.