avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intampla cu datoriile ramase dupa decesul unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intampla cu datoriile ramase dupa decesul unei persoane?

Buna ziua,
Sotul meu a avut un contract de intretinere cu o matusa,dupa deces el ramane proprietar pe apartament,matusa a murit,ce se intampla cu toate datoriile ramase?cablu,abonament telefonie mobila,intretinere,curent,cup etc.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:14, 20 Septembrie 2014
Le plateste sotul dvs. El preia si activul si pasivul.
In mod normal un mostenitor se bucura atat de activele mostenite cat si de pasive, cu alte cuvinte mosteniti si datoriile.
Da, numai ca sotul doamnei nu e mostenitor..
Intretinerea trebuie s-o plateasca pt ca el e proprietar, lumina la fel.. nu plateste , ramane fara curent si nu il rebranseaza fara sa plateasca. daca isi produce singur energia, ar putea sa le dea cu flit, altfel nu e indicat.
Restul.. telefonie.. ar putea sa nu le plateasca.
Abonamentul prin cablu, iar.. ramane fara fir.

Ultima modificare: Joi, 18 Septembrie 2014
gi-jane2, moderator
Ce se intampla cu datoriile ramase ? Suna ironic, dar daca matusa nu ii lasa casa sotului , nu aveati problemele astea..nu-i asa ? Fiind propietar , trebuie sa le plateasca , asa cum s-a mai spus, a mostenit si activul si pasivul.
Sotul doamnei nu e mostenitorul matusii.., nu a mostenit nimic.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Septembrie 2014
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce tarife incasati de la firmele de cablu?aveti abonamnt colectiv? unlocatar unlocatar As dori sa stiu ce tarife incasati de la firmele de cablu pentru acordul de cablare a locatarii scarilor dv. A ajuns in sfarsit si la noi o companie de cablu ... (vezi toată discuția)
Deces titular credit cozzmyn86 cozzmyn86 Buna ziua, Acum cateva zile soacra mea a decedat. Odata cu decesul am aflat ca ar avea un credit la Provident, ceva rate neplatite la un electrocasnic si la un ... (vezi toată discuția)