avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces cu o institutie bancara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces cu o institutie bancara

Doresc sa stiu daca pot deschide proces impotriva ING Bank la Tribunalul Targoviste (daca domiciliul meu este in Targoviste si am contractat un credit la Targoviste)sau trebuie sa ma adresez instantei din Bucuresti ,unde banca are sediu central.
De asemenea...am nevoie de avocat sau pot depune personal sau prin posta plangerea,cu cererea si dovezile aferente?
Cel mai recent răspuns: av_silvia_margineanu , utilizator 00:35, 19 Septembrie 2014
CAPITOLUL II
Competenţa teritorială

Art. 113

Competenţa teritorială alternativă


1. instanţa domiciliului reclamantului, în cererile privitoare la stabilirea filiaţiei;

2. instanţa în a cărei circumscripţie domiciliază creditorul reclamant, în cererile referitoare la obligaţia de întreţinere, inclusiv cele privind alocaţiile de stat pentru copii;

3. instanţa locului prevăzut în contract pentru executarea, fie chiar în parte, a obligaţiei, în cazul cererilor privind executarea, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea unui contract;

4. instanţa locului unde se află imobilul, pentru cererile ce izvorăsc dintr-un raport de locaţiune a imobilului;

5. instanţa locului unde se află imobilul, pentru cererile în prestaţie tabulară, în justificare tabulară sau în rectificare tabulară;

6. instanţa locului de plecare sau de sosire, pentru cererile ce izvorăsc dintr-un contract de transport;

7. instanţa locului de plată, în cererile privitoare la obligaţiile ce izvorăsc dintr-o cambie, cec, bilet la ordin sau dintr-un alt titlu de valoare;

8. instanţa domiciliului consumatorului, în cererile având ca obiect executarea, constatarea nulităţii absolute, anularea, rezoluţiunea, rezilierea sau denunţarea unilaterală a contractului încheiat cu un profesionist sau în cererile având ca obiect repararea pagubelor produse consumatorilor;

9. instanţa în a cărei circumscripţie s-a săvârşit fapta ilicită sau s-a produs prejudiciul, pentru cererile privind obligaţiile izvorâte dintr-o asemenea faptă.

(2) Când pârâtul exercită în mod statornic, în afara domiciliului său, o activitate profesională ori o activitate agricolă, comercială, industrială sau altele asemenea, cererea de chemare în judecată se poate introduce şi la instanţa în circumscripţia căreia se află locul activităţii respective, pentru obligaţiile patrimoniale născute sau care urmează să se execute în acel loc.

Din punctual meu de vedere, cred ca aveti nevoie de avocat. Dvs stiti cel mai bine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentară moldovan clara moldovan clara Bună seara. Pentru diminuarea pensiei alimentare este obligatoriu ca depunerea actelor sa se facă in localitatea de domiciliu sau se pot depune la o altă ... (vezi toată discuția)
Proces stabilirea paternitatii zelinke zelinke As dori sa stiu daca pot depune actiune pentru stabilirea paternitatii in alta localitate si nu in orasul in care locuiesc?Multumesc! (vezi toată discuția)
Competenta alternativa a instantelor Mirceasro Mirceasro Exista un contract de imprumut (in forma olografa) incheiat intre 2 persoane fizice (creditorul cu domiciliul in Bucuresti, imprumutatorul in Bacau). Termenul ... (vezi toată discuția)