Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... semnarea actului aditional la c.i.m
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

semnarea actului aditional la c.i.m

eu fiind in concediu de risc maternal,ultima zi de contract era 15 09 2014,am fost la firma si am intrebat,mi sa raspuns ca,c.i.m al meu nu a incetat,am luat legatura cu colegele de servici,ele au fost anuntate ca li sa prelungit c.i.m dar nu li sa dat nici un act sa-l semneze,este posibil sa fiu si eu in aceeasi situatie?
coroscrinela, utilizator
Pentru prelungirea duratei c.i.m. este necesara incheierea unui act aditional la c.i.m. si , implicit, de semnatura dvs.

Este posibil sa fiti in aceeasi situatie ca si colegele dvs.

Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;

b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

In acest sens, depuneti o solicitare scrisa catre angajator sa vi se comunice actul aditional de prelungire a c.i.m. daca s-a emis asa ceva.