Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Publicare revista- autorizatii, pret, inregistrare
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Publicare revista- autorizatii, pret, inregistrare

Buna seara.

De mai mult timp lucrez in cadrul unei reviste online (distribuiete gratuit) pe care as dori sa o public. Imi puteti spune va rog care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez? ce acte sunt necesare (ex: autorizatii, drepturi de autor etc), de unde le-as putea obtine si care ar fi costurile? Revista trebuie sa fie inregistrata ca asociatie inaintea publicarii si punerii in vanzare?

Orice informatie suplimentara este mai mult decat binevenita.

Multumesc anticipat!

(Imi cer scuze daca nu am postat in locul potrivit)
Asociatia este non-profit. Daca se doreste ca obiectul principal de activitate sa fie vanzarea acestei reviste, eu opinez ca trebuie sa infiintati o societate comerciala.
Multumesc pentru aceasta sugestie. Apreciez!
Am postat acest subiect in formul "Societăţi comerciale".
laurenmay, utilizator
Chiar daca intentia este de a publica gratuit o revista, asa ceva nu e un scop in sine, ci scopul asociatiei care editeaza revista este motivul pentru care ei doresc sa o editeze - sa promoveze ceva, sa convinga publicul ce ceva anume, sa asigure difuzarea anumitor tipuri de informatii etc.