Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de inmormantare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de inmormantare

tatal meu adecedat in urma cu 4 luni,am incercat la primaria din localitate pt ajutor de inmormantare si nu mi s-a acordat,trebuie sa precizez ca tatal meu era pensionat pe caz de boala, am sunat la casa de pensii si mi s-a spus ca nu mi se acorda nici un ajutor deoarece nu este pensionarul lor.In aceste conditii si dupa acest interval de timp mai pot face ceva?Unde sa apelez?Eu am suportat cheltuielile de inmormantare si am facturi.Va multumesc
Adresati-va cu cerere scrisa la care atasati certificatul de deces si actele doveditoare a relatiilor de rudenie si cheltuielilor de inmormantare, Casei Judetene de Pensii si Asigurari Sociale, sunteti in termenul legal si aveti dreptul la acest ajutor potrivit urmatoarelor temeiuri juridice:
Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale:
Art. 126. - (1) In cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, beneficiaza de ajutor de deces o singura persoana care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz, sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul, mostenitorul, in conditiile dreptului comun, sau, in lipsa acesteia, oricare persoana care face aceasta dovada.
Art. 128. - Ajutorul de deces se suporta din bugetul asigurarilor sociale de stat si se acorda, la cerere, pe baza certificatului de deces.