avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN producere si vanzare produse naturiste
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN producere si vanzare produse naturiste

As vrea sa sa vand prin intermediul unui magazin online produse naturiste. Pentru inceput am ales:
• 4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor

Dar vreau sa fiu eu cel care produce. Ce cod (coduri) CAEN mai trebuie sa aleg?

(prin produse naturiste ma refer la ceaiuri, sucuri, miere, uleiuri, cereale, condimente, etc.)
Ultima modificare: Luni, 22 Septembrie 2014
Marius_Ang, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 09:27, 22 Septembrie 2014
Pentru magazinul online aveti nevoie de

4791 Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
Această clasă include comerţul cu amănuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumpărătorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informaţiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate şi face comanda prin poştă, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achiziţionate pot fi descărcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.
Această clasă include:
-comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs prin comandă poştală
-comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs prin Internet, pe bază de comandă
Această clasă include de asemenea:
-vânzarea directă prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
-licitaţii cu amănuntul pe Internet


Pentru productie aveti nevoie de:

0127 Cultivarea plantelor pentru prepararea băuturilor
Această clasă include:
-cultivarea plantelor pentru prepararea băuturilor:
-cafea
-ceai

0128 Cultivarea condimentelor, plantelor aromatice, medicinale şi a plantelor de uz farmaceutic
0128 Cultivarea condimentelor, plantelor aromatice, medicinale şi a plantelor de uz farmaceutic
Această clasă include:
-cultivarea condimentelor şi plantelor aromatice perene şi neperene:

-cultivarea plantelor medicinale şi narcotice

1032 Fabricarea sucurilor de fructe şi legume
0149 Creşterea altor animale
Această clasă include:
-creşterea albinelor şi producţia de miere şi ceară de albine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa sau ii in domeniul agricol, cultivarea de plante medicinale Chiharoi Chiharoi Buna Ziua As dori sa deschid un PFA sau II in domeniul agricol,pentru cultivarea de plante pentru industria farmaceutica sau industriala. Va multumesc (vezi toată discuția)
Ce coduri caen imi trebuie sa desfasor urmatoarele activitati???? Ionutz203 Ionutz203 :( VA ROG FRUMOS AM NEVOIE URGENT DE UN RASPUNS SIGUR: CE CODURI CAEN IMI TREBUIE SA DESFASOR URMATOARELE ... (vezi toată discuția)
Care cod caen? ContSters212422 ContSters212422 BUNA ZIUA. AM O PROBLEMA PE CARE VA ROG SA MA AJUTATI SA O REZOLV. TREBUIE SA INFIINTEZ O FIRMA CARE SA SE OCUPE CU COMERT CU AMANUNTUL AL VINULUI. pina aici ... (vezi toată discuția)