Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PONTAJ 38 de ore plus ore SUPLIMENTARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PONTAJ 38 de ore plus ore SUPLIMENTARE

Buna ziua,

am o intrebare, sunt curios sa aflu mai multe opinii.

Va rog sa imi spuneti daca considerati ca :
- un angajat poate sau nu poate figura in pontaj cu doar 38 ore normal lucrate si ore suplimentare in aceasi luna?

Rog pareri opinii , multumesc
Desigur ca poate, orele suplimentare fiind efectuate peste programul normal al unei zile de lucru de 8 ore. Atunci celelalte ore efectuate in ziua respectiva sunt ore suplimentare.
1. De ce nu spuneti tot, ca sa intelegem despre ce e vorba? Adica, de ce sunt numai 38 de ore in regim normal?
2. Sunt mai multe posibilitati pentru restul de ore: lipsa nemotivata, incetare CIM, concediu de odihna, concediu medical etc.
3. Asa cum spunea si colegul meu mai sus, se poate, de ce nu?
Cat timp orele suplimentare nu depasesc 8 per saptamana, sunteti in limite legale.

daca are doar 36 de ore lucrate doar intr-=o saptamana asta insemana ca a lucrat 5 zile*8 ore + 1 zi*6 ore in regim normal de lucru. In acest caz de exemplu putea sa efectueze legal ore suplimentare doar in cel 4 zile complete, de exemplu cate 2 ore sip[limentar in aceste 4 zile.

Cam asa apreciez eu ca se incadreaza in limite legale.

Concluzie este ca in principiu poate exista o astfel de situatie ca cea descrisa de dvs dar incararea in limite de legalitate depinde de analiza mai concreta a adtelor.
5zile*8ore mie imi da 40 + 6 ore imida 46 nu 36. :">
daca angajatul are norma8 ore/zi 40 ore/saptamana atunci nu are cum sa fie 38 ore lucrate + ore suplimentare pentru ca norma nu a fost atinsa.
Daca angajatul are fractiune de norma, atunci cand norma este depasita, restul de ore se considera suplimentare.
upsss ! am scris gresit calculelele :">
rectific; 38 ore = 4zile * 8ore + 6ore

chiar daca nu a lucrat 40 ore in aceasta saptaman presupusa, daca a lucrat 4 zile * 10 ore + 1 zi * 6 ore, atunci are 38 ore lucrate in cadrul normei si 8 ore suplimentare.
Asta la un contract cu norma intreaga de 8 ore/zi.

Daca angajatul are contract cu norma partiala (timp partial de lucru) de 4 ore/zi sau 2 ore/zi, nu importa, atunci este interzis sa efectueze ore suplimentare, cf art 102 lit c Codul muncii.