Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul pensie invaliditate gr.3
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul pensie invaliditate gr.3

Buna ziua . va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza pensia pentru invaliditate gr.3 ,(spondilita gradul 4) cu 28 ani vechime.. Va multumesc
Se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Se fac punctajele anuale pentru stagiul realizat(28 de ani).
Daca va incadrati in perevderile de mai jos:

Legea 263/2010

ART. 68
(1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, din cauza:
a) accidentelor de munca si bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei si SIDA;
c) bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca.
(2) Beneficiaza de pensie de invaliditate, in conditiile prevazute la alin. (1), si persoanele care se afla in situatiile prevazute la art. 49 alin. (1) lit. c) si g).
(3) Au dreptul la pensie de invaliditate, in conditiile prevazute la alin. (1) lit. a), si elevii, ucenicii si studentii care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, ca urmare a accidentelor de munca sau bolilor profesionale survenite in timpul si din cauza practicii profesionale.
(4) Persoanele care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca si marii mutilati, ca urmare a participarii la lupta pentru victoria Revolutiei din Decembrie 1989 ori in legatura cu evenimentele revolutionare din decembrie 1989, care erau cuprinsi intr-un sistem de asigurari sociale anterior datei ivirii invaliditatii din aceasta cauza, au dreptul la pensie de invaliditate in aceleasi conditii in care se acorda pensia de invaliditate persoanelor care au suferit accidente de munca.

Se va acorda un stagiu potential ca si diferenta intre stagiul complet si stagiul realizat.
Daca nu va incadrati,nu vi se va acorda stagiu potential.
Pentru 1 an de stagiu potential se acorda 0,35 puncte.
Se aduna toate punctele realizate + cele din stagiul potential(daca este cazul).
Totul se imparte la stagiul complet.
Rezultatul dat reprezinta punctajul mediu anual.
Punctajul mediu anual x 107%(indicele de corectie)=punctajul mediu anual

Punctajul mediu anual X valoarea punctului de pensie(790,7=cuantumul pensiei.