Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... despre cazier judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

despre cazier judiciar

As vrea sa stiu cum si cui se poate solicita stergerea unui cazier intern(nu cel obisnuit) dupa ce a intervenit reabilitarea. De exemplu ca sa te angajezi la o firma de paza si security se va cere un cazier intern. Multumesc.
Ce numiti dvs. "cazier intern"... Din punct de vedere legal, nu am intalnit o astfel de definitie.

Reveniti cu detalii.
Daca a intervenit reabilitarea ar trebui sa va scoata din evidenta.
@car3men:
utilizatorul se refera la cazierul judiciar pe care il solicita organele de urmărire penală sau instanţele de judecată, instituţiile din sistemul de apărare, ordine publică, siguranţă naţională şi justiţie. Acestea pot cere o copie de pe cazierul judiciar al persoanei pentru care se efectuează verificări specifice si care nu este acelasi lucru cu certificatul de cazier judiciar pe care il solicita o persoana fizica.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
da, la asta ma refer; daca vreau sa ma angajez intr-o institutie de aparare sau o firma de security, firma sau institutia respectiva va cere verificari specifice, nu este suficient ca aduc eu un cazier judiciar curat; in urma acestui gen de verificari apare condamnarea cu suspendare pe care am avut-o, desi am fost reabilitat iar cazierul judiciar pe care eu il solicit iese curat; dar din cauza faptului ca verificarile cerute de institutia sau firma de aparare releva ca am avut antecedente penale, eu nu ma pot angaja acolo; am inteles ca se poate solicita stergerea totala din evidente a antecedentelor penale dar nu stiu pe ce cale; la politie sau la instanta care a dat hotararea??
nu stie nimeni?