Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua,
daca un angajat isi face cerere pt concediu fara plata este obligatoriu sa fie operata si suspendarea in revisal?
1. Din Codul muncii:

Art. 54
Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.

2. - Deci Codul muncii spune ca in caz de CFP se poate suspenda CIM, deci nu este obligatoriu.
Daca nu ati facut decizie de suspendare a CIM atunci nu aveti ce sa operati in Revisal
Oricum in D112 salariatul apare ca este in CFP.

- Altfel spus:
Angajatorul (de acord cu salariatul, asa cum spune Codul muncii) poate sau nu sa emita decizia de suspendare a CIM.
Daca se emite decizia de suspendare a CIM aceasta se inregistreza in Revisal.
Daca nu se emite decizia atunci acest CFP nu se inregistreaza in Revisal.

Ramane la latitudinea partilor daca decid si suspendarea c.i.m. in cazul acordarii unui CFP.