avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anularea donatiilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anularea donatiilor

Doresc sa stiu cine poate contesta donatiile facute intre rude.
Cel mai recent răspuns: CRM2013 , utilizator 11:51, 27 Septembrie 2014
Conform art. 1.087 Cod Civil, moștenitorii rezervatari sunt :
1. sotul supravietuitor;
2. descendentii privilegiati ai defunctului (copii și nepoții)
3. ascendentii privilegiati ai defunctului (părinții).
Aceștia pot contesta donațiile mai mari de 1/8 din averea donatorului decedat.
Pentru a evita această contestare este de preferat să se încheie un act de vânzare cumpărare, costurile fiind aceleași.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Septembrie 2014
Rezolvatorul, Consilier juridic
Situatia sta in felul urmator:
Tatal meu, vaduv, a hotarat sa imparta proprietatile, inca din cursul vietii prin donatie catre cei doi copii astfel:
Unul dintre copii primeste, prin donatie, o casa cu toate bunurile existente in ea. Conditia fiind sa intretina parintele pe tot parcursul vietii. Al doilea copil, adica eu, am primit un apartament cu o valoare mult mai mica. Ulterior tatal meu s-a recasatorit.
Acum tatal meu doreste sa doneze fratelui meu si cabana construita inainte sa se recasatoreasca. Cu acest lucru eu nu sunt de accord deoarece fratele meu nu si-a respectat obligatia de intretinere . Mentinez ca toate bunurie in cauza sunt dobandite inainte ca tatal meu sa se recasatoreasca.
Cine poate contesta aceste donatii?
Puteti sa le contestati dar dupa decesul tatalui dvs.
Orice persoana , poate face ce doreste cu bunurile sale proprii in timpul vietii. Tatal dvs. poate sa-i lase tot fratelui dvs. daca asa considera. Doar dupa decesul tatalui , dvs. puteti ataca aceste donatii , in instanta , insa va trebui sa dovediti ceea ce pretindeti .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație sau contract de v-c? Dalida2 Dalida2 Buna ziua. Mătușa mea (sora tatălui) dorește sa-mi cedeze un imobil. Dansa este văduva și nu are copii. tatăl meu este in viața. Mai am un frate din ... (vezi toată discuția)
Ce înseamnă ,,moștenitori rezervatari'' și cine sunt aceștia? ceptura ceptura Ce inseamna mostenitori rezervatari, cine sunt acestia si cine stabileate aceasta \"lista\" de mostenitori rezervatari? M-am afdresat primariei sa -mi dea in ... (vezi toată discuția)
Mostenire august79 august79 in urma decesului tatalui um ramas ca mostenitori doi copii si sotia si um facut partajul prin care sotia a renuntat la tot, ambi copii dobamdind astfel ... (vezi toată discuția)