Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anularea donatiilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anularea donatiilor

Doresc sa stiu cine poate contesta donatiile facute intre rude.
Conform art. 1.087 Cod Civil, moștenitorii rezervatari sunt :
1. sotul supravietuitor;
2. descendentii privilegiati ai defunctului (copii și nepoții)
3. ascendentii privilegiati ai defunctului (părinții).
Aceștia pot contesta donațiile mai mari de 1/8 din averea donatorului decedat.
Pentru a evita această contestare este de preferat să se încheie un act de vânzare cumpărare, costurile fiind aceleași.
Rezolvatorul, Consilier juridic
Situatia sta in felul urmator:
Tatal meu, vaduv, a hotarat sa imparta proprietatile, inca din cursul vietii prin donatie catre cei doi copii astfel:
Unul dintre copii primeste, prin donatie, o casa cu toate bunurile existente in ea. Conditia fiind sa intretina parintele pe tot parcursul vietii. Al doilea copil, adica eu, am primit un apartament cu o valoare mult mai mica. Ulterior tatal meu s-a recasatorit.
Acum tatal meu doreste sa doneze fratelui meu si cabana construita inainte sa se recasatoreasca. Cu acest lucru eu nu sunt de accord deoarece fratele meu nu si-a respectat obligatia de intretinere . Mentinez ca toate bunurie in cauza sunt dobandite inainte ca tatal meu sa se recasatoreasca.
Cine poate contesta aceste donatii?
Puteti sa le contestati dar dupa decesul tatalui dvs.
Orice persoana , poate face ce doreste cu bunurile sale proprii in timpul vietii. Tatal dvs. poate sa-i lase tot fratelui dvs. daca asa considera. Doar dupa decesul tatalui , dvs. puteti ataca aceste donatii , in instanta , insa va trebui sa dovediti ceea ce pretindeti .