Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj dupa ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj dupa ccc

buna ziua as dori si eu sa stiu daca sotul meu care termina acum concediul pentru cresterea copilului poate intra in somaj direct din concediu.va multumesc.
Ca sa vezi sursa de intelepciune a omenirii: A fost odata un evreu intelept. Si zicea el ca totul se poate reduce la ce ai in cap. Il chema Solomon. Dupa el, a venit un alt evreu intelept. Si zicea el ca totul se poate reduce la ce ai in inima. Il chema Isus. Dupa el, a venit un al treilea evreu intelept. Si zicea el ca totul se poate reduce la ce ai in stomac. Il chema Marx. Dupa el, a venit un al patrulea evreu intelept, si a zis ca totul se poate reduce la ce ai intre picioare. Il chema Freud. La sfarsit, a venit un alt evreu, mai intelept decat toti si a zis: “Totul e relativ”. Il chema Einstein!

Stimate dl. Tudor Valeriu, mi-am permis o mica "glumitza" inatrucat am perceput o oarecare "incordare " in postul dvs, nu asta am intentionat, sper ca am reusit sa "destind" putin atmosfera si tot asa cum credeam undeva mai sus, cred ca acum, se cuvine sa-mi cer scuze pt ceea ce am presupus sa cred.. recunosc ca mi-am cam dat cu presupusu'..ca sa pot lua indeminizatia aceea de somaj, cu orice pret ..fara preaviz.. Cu toata consideratia, sper sa acceptati scuzele mele, asa sunt eu putin mai superificiala si credula!. Ce sa-i faci, cat traieste omul invatza..! Asa cum nuu tot ce zboara se manaca ...inca o data se dov.. ca experientza e primordiala in orice imprejuare.
Insa, repet, nu neaparat in sit. lui scuter de ce, obligatoriu trebuie desfiintzat postul acela?
Pentru ca dreptul la somaj se deschide doar in situatiile in care contrcatul inceteaza din motive neimputabile angajatului, adica tin de initiativa angajatorului, ori aceste motive (concretizate de articvolele de ma jos enumerate in normele la legea somajului) de regula presupun si acordarea unui preaviz la care angajatorul nu poate renunta.

Ele sunt:
Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin. (41) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;

doar in sit de la punctul b) nu se acorda preaviz, dara aceasta e mai rara pentru ca presupune desfacerea contractului de munca in timpul perioadei de proba.
va multumesc dar copilul a facut 2 ani pe 18 mai iar sotul cand a mers la firma acum i sa spus ca nu au cunostinta daca se poate intra in somaj sa se intereseze el si daca se poate din partea lor nu e nici o problema dar unde sa mearga.iar despre angajare cit ar trebui sa mai lucreze pt a putea intra in somaj desi firma spune ca nu sta bine dar nu sunt obligati sal angajeze dupa ccc.ce ar putea sa faca unde sa primeasca informatii sigure si daca mai poate face ceva ccc incepe odata cu nasterea copilului?
scuter:
Daca angajatorul sotului nu stie cum sa procedeze sa intrebe la ITM sau sa faca cum am zis eu mai sus.
1. Intai trebuie sa inceteze suspendarea CIM pentru CCC si sa isi reia activitatea in baza aceluiasi CIM (macar pentru o zi). Unitatea este obligata sa-l angajeze dupa CCC.
2. Apoi trebuie sa fie concediat datorita desfiintaii postului pe care il ocupa.
3. Inainte de a intra in CCC trebuie sa aiba 12 luni lucrate iar firma sa fie cu plata la zi a contributiilor legale.
4. Daca indeplineste aceste conditii poate beneficia de indemnizatie de somaj.
5. CCC incepe de la data cand a solicitat sotul asta dar nu inainte de 42 de zile de la nasterea copilului.
6. Sa mearga la firma sa rezolve cat mai repede ca s-ar putea sa ramana si fara indemnizatia de somaj.

gia_25:
1. Preambulul interventiei dvs. era mai nimerit prin mesaj privat (e "cam" off topic). Inchipuiti-va ca, la varsta mea, am cunostinta de continutul lui!
2. "Incordarea" mea (daca a fost) se datoreaza faptului ca solicitantii sfaturilor noastre cer solutii si nu presupuneri sau discutii pe marginea legilor, daca sunt bune sau nu, daca sunt perfectibile, daca ne convin sau nu, sau cum am vedea noi ca ar fi mai bine sa fie o lege sau alta.
3. Cazul "scuter" este urgent si trebuie rezolvat cu solutii concrete, legale, nu sa o bagam mai mult "in ceata". Persoana in cauza nu are toate informatiile necesare si de aceea a apelat la noi.
4. Postul salariatului nu trebuie desfiintat daca se gaseste o alta solutie pentru a primi indemnizatie de somaj. Dar in cazul lui nu este alta. Desfiintarea este numai pe "hartie" (asta-i legea) pentru ca a doua zi poate angaja pe altul (imperfectiunile legilor si inventivitatea romanului!?).
5. Nu aveti de ce sa va cereti scuze, nu m-am simtit ofensat. Aveti timp destul sa va puneti la punct cu legislatia si sa capatati experienta. Credeti ca exista cineva care sa le stie pe toate? Eu nu intervin decat daca sunt sigur pe ceeea ce spun (si mi se mai intampla sa gresesc si atunci!).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
grace_r a scris:

Pentru ca dreptul la somaj se deschide doar in situatiile in care contrcatul inceteaza din motive neimputabile angajatului, adica tin de initiativa angajatorului, ori aceste motive (concretizate de articvolele de ma jos enumerate in normele la legea somajului) de regula presupun si acordarea unui preaviz la care angajatorul nu poate renunta.

Ele sunt:
Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin. (41) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;

doar in sit de la punctul b) nu se acorda preaviz, dara aceasta e mai rara pentru ca presupune desfacerea contractului de munca in timpul perioadei de proba.

Art. 73. - (1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de
dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucrătoare.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. d), care se
află în perioada de probă.
″(3) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este
suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător, cu excepţia cazului prevăzut la art.
51 alin. (2).″ (O.U.G. nr. 65/2005)