Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM part - time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM part - time

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti ce drepturi imi revin ca urmare a semnarii unui contract part-time? cum se calculeaza ca vechime la pensie?
multumesc
Potrivita art.106 alin.1C.mun., salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Asadar, stagiul de cotizare la sistemul public de asigurari sociale va urma modul de calcul reglementat de Legea nr. 263/2010, care este cel stipulat pentru cazul contractului de muncă cu durată integrală.

Astfel,1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an vechime in munca =1 an stagiu de cotizare la pensii.
Cu mentiunea ca stagiul de cotizare este mai mic decat al celui cu contract de munca cu norma intreaga, deci si punctajul este mai mic.
Stagiu de cotizare nu este mai mic. Ce act normativ prevede ceea ce sustineti dvs?

Nu mai induceti in eroare utilizatorii cu astfel de mesaje.
Cornel Vasile, Consilier juridic
tudorvle a scris:
Cu mentiunea ca stagiul de cotizare este mai mic decat al celui cu contract de munca cu norma intreaga, deci si punctajul este mai mic.

1. Stagiul de cotizare la pensie nu este mai mic, este la fel ca si al unui salariat cu norma intreaga.

2. - Punctajul de pensie poate fi mai mic daca are un venit mai mic.
- Dare exista si posibilitatea ca un salariat cu part-time sa aiba un salariu mai mare ca a unui cu full-time si atunci punctajul va fi corespunzator.

3. In concluzie: nu conteaza cate ore pe zi lucrezi ci cat venit ai si ce contributie platesti la pensie.

Vreti sa spuneti ca si cel cu norma intreaga, cat si cel cu part time plateste aceleasi dari la sistemul de pensii, raportandu-ne la salariul minim?
tudorvle, utilizator