Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutor contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutor contabilitate

Buna ziua.
Poate cineva sa-mi explice si mie va rog, ce reprezinta "sold clienti creditori" ? Trebuie sa dau bani cuiva?
Clienţi – creditori” este un cont de pasiv care exprimă obligaţiile unităţilor patrimoniale faţa de clienţi lor pentru avansurile sau aconturile încasate de la aceştia. Aceştia se vor lichida apoi prin decontarea lor, pe seama facturări livrărilor sau prestaţiilor ulterioare, urmând a se încasa doar diferenţa între nivelul total al facturări şi avansul sau acontul deja primit. Se creditează cu sumele încasate de la clienţi reprezentând avansurile pentru livrări de bunuri, prestări de servicii sau executări de lucrări şi se debitează cu decontarea avansurilor încasate de la clienţi. Soldul contului este creditor şi reprezintă sumele datorate clienţilor
Multumesc mult.
Cu placere :wave: