Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Inscriere Uniunea Consilierilor Juridici
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Inscriere Uniunea Consilierilor Juridici

Buna ziua,
Am terminat Facultatea de Drept si as dori sa ma inscriu in Uniunea Consilierilor Juridici.
1. Pentru inscriere este obligatorie adeverinta de la locul de munca care sa certifice faptul ca sunt angajata la o anumita societate?
2. Se pot inscrie si persoanele care nu au un loc de munca?
3. Este obligatoriu ca un consilier juridic stagiar sa aiba un consilier juridic indrumator pe perioada stagiului de 2 ani?
4. In conditiile in care ma angajez la o societate pe postul de consilier juridic, daca nu exista in societate un alt consilier juridic definitiv..nu ma pot inscrie in Uniune?
INSCRIEREA ÎN COLEGIUL CONSILIERILOR JURIDICI BUCUREŞTI
- PROCEDURA -

Se pot inscrie în Colegiul Consilierilor Juridici Bucureşti persoanele care îndeplinesc conditiile prevăzute de art. 8 din Legea nr.514/2003 privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic completată şi modificată de Legea nr.246/2006 şi de art. 14 din Statutul Profesiei de consilier juridic publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.867 din 05.12.2003, respectiv:

a)Este cetăţean român şi are domiciliul în România;
b)Are exerciţiul drepturilor civile şi politice;
c)Este licenţiat al unei facultăţi de drept;
d)Este apt din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei;
e)Nu se află în unul din cazurile de nedemnitate profesională;

Inscrierea in asociaţia profesionala Colegiul Consilierilor Juridici Bucuresti se face pe baza de dosar, care trebuie sa cuprinda pe langa cererea tip, urmatoarele documente:

copie act identitate;
copie certificat de nastere;
copie act stare civila - daca este cazul;
copie legalizata a diplomei de licenta sau adeverinta;
copie carte de munca - certificata de angajator;
adeverinta de la locul de munca din care sa rezulte functia si data angajarii;
adeverinta medicala - clinic sanatos (eliberata de medicul de familie sau de medicul de medicina muncii din cadrul institutiei dvs.);
certificat cazier judiciar;
doua fotografii tip B.I.

Pentru personele care au mai multe locuri de munca este necasar sa se depuna la dosar copii ale tuturor contractelor de munca.
Consilierii juridici care s-au specializat în diverse domenii ale dreptului, au absolvit cursuri post-universitare, masterate, doctorate, etc. trebuie sa depuna la dosar copii ale diplomelor de absolvire.
andreeadanielaC a scris:

Buna ziua,
Am terminat Facultatea de Drept si as dori sa ma inscriu in Uniunea Consilierilor Juridici.
1. Pentru inscriere este obligatorie adeverinta de la locul de munca care sa certifice faptul ca sunt angajata la o anumita societate?
2. Se pot inscrie si persoanele care nu au un loc de munca?
3. Este obligatoriu ca un consilier juridic stagiar sa aiba un consilier juridic indrumator pe perioada stagiului de 2 ani?
4. In conditiile in care ma angajez la o societate pe postul de consilier juridic, daca nu exista in societate un alt consilier juridic definitiv..nu ma pot inscrie in Uniune?

1) da
2) pera contrario, nu
3) in princiu da, dar nu e mare scofala
4) puteti