Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA creat in feb 2014 in paralel cu job fix 8 ore
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA creat in feb 2014 in paralel cu job fix 8 ore

Am creat PFA in 19 feb 2014 codul caen 7022 consultanta si management cu plata contributilor in sistem real. Iar venitul net estimat a fost 500 ron (2000 venit brut si 1500 cheltuieli)
Am fost angajat pana in data de 1.09.2014 iar acum lucrez exclusiv pe pfa.
Am inteles ca in termen de 15 zile trebuie sa depui declaratia 600 pentru plata darilor pentru pensie CASS (252 ron/luna min) . Insa cei de la ministerul de finante nu au acceptat si au spus ca nu pot sa-mi ia declaratia pana la anul( anul 2015) deoarece venit estimat in declaratia 220 este doar de 500 ron pe an iar acesta este primul an de activitate (incasarile pana la data de 1.10.2014 au depasit acel prag lunar de 804 ron) . Trebuie sau nu depusa declaratia 600 ? Sau cum se plateste contributia pt pensie? si daca se plateste in aceasta situatie ?? Multumesc anticipat
Trebuie sa depuneti declaratia 600 cu venitul minim lunar asigurat (in functie de care se plateste minim 211 lei lunar contributie la pensie) si care poate diferi de venitul minim estimat din D220 si in functie de care se plateste ratele la impozitul pe venit estimat.
Cititi si informatiile din partea a doua a articolului de la adresa www.avocatnet.ro/content/art...
Cei de la birou de preluat declaratia 600, au refuzat sa imi ia declaratia. Dna de la biroul raspunzator pentru pensii din cadrul min. finante a spus ca "nu trebuie sa platesc ci doar optional daca vreau eu contributiile de pensie sa semnez contract cu casa de pensii". A facut referire la art 296 alin 22 din codul fiscal L 5+1/2003 (normele metodologice) si a precizat ca abia in 2015 imi pot lua declaratia 600. Este corecta informatia dansilor? Daca nu cum pot proceda pentru a nu ma trezi peste ani cu amenda si penalizari?? De asemeni daca stiti se poate trece contract de comodat pentru PFA, pe o masina care apartine unui membru al familiei (exemplu tatal sau fratele, sa o folosesc eu ca si pfa sa imi deduc cheltuielile de benzina, piese) Va multumesc frumos