avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... important
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

important

am o problema si inca una foarte mare X-(#-o,mi-am depus dosarul la casa de pensii in vederea pensionarii si dupa o luna de zile am primit o instintare cum ca adeverintele de grupa doua nu sint bune si anume incadrarea postului meu de laborant chimic (am lucrat 29 ani intrun laborator al unui fost fnc aproape ca un siloz )in ordinul50/1990 anexa 2,art.2,pct.180 iar acum caut si nu gasesc unde ar putea fii incadrata meseria mea.ma poate ajuta cineva
Cel mai recent răspuns: troanta , utilizator 14:04, 16 Iunie 2009
noi am eliberat astfel de adeverinte pt punctul 174 lit e si pct.176 din Ordinul 50/90.
puteti cere refacerea adeverintelor
=D> va rog vreau si eu ordinul 50/1990 daca il aveti pentru ca eu nu-l am decit pina la punctul 130.va multumesc.
troanta a scris:

=D> va rog vreau si eu ordinul 50/1990 daca il aveti pentru ca eu nu-l am decit pina la punctul 130.va multumesc.



Lasati-mi o adresa mail si va trimit acest Ordin.
Ordinul nr.50/1990 a fost modificat prin Ordinul nr.125 din 1990 pentru precizarea locurilor de muncă, activităţilor şi categoriilor profesionale cu condiţii deosebite care se încadrează în grupele I şi II de muncă în vederea pensionarii, pentru perioada lucrata dupa 1 martie 1990.

Ordinul nr.50/1990 a fost abrogat de Legea nr. 19/2000 la data de 01 aprilie 2001.
da,perfect adevarat dar am nevoie de el pentru refacerea adeverintelor de grupa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. mamei mele i-a fost respins dosarul de pensionare ... InanaI InanaI Bună ziua. Mamei mele i-a fost respins dosarul de pensionare pe motiv de \"temei juridic incorect\". Am înțeles ca adeverința ei în care a fost ... (vezi toată discuția)
Grupa a ii-a de munca - anexa 2 radu_mc radu_mc Buna seara, poate ma poate ajuta cineva cu anexa completa nr 2 a Ordin 50/1990. Stiu ca mai este si Ordin 125/1990 in care apar iar 2 anexe pentru grupele de ... (vezi toată discuția)
Pensii getamary getamary sint pensionar cfr si in cartea mea de munca la o anumita pagina scrie de inspectorul de personal De la data de.... pina la data de....a lucrat in locuri de ... (vezi toată discuția)