Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nu mai dau de noul proprietar!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nu mai dau de noul proprietar!

Buna tuturor.am o nelamurire si cateva intrebari.Problema sta in felul urmator:
Acum 3 ani am vandut o masina,proprietate personala,cu contract v-c facut "de mana" cu martori.Ma intelesesem cu respectivul sa il las sa circule cu actele mele,adica sa nu treaca masina pe numele lui,iar el sa imi plateasca impozitul anual.
De aici incep complicatiile si anume,el peste putin timp a vandut masina altcuiva si a plecat din tara si nu mai pot da de el nicicum!Problema si mai mare este ca eu am pierdut acel contract "de mana" iar toate actele in original i le-am dat lui.
Intrebarea e...ce metode legale exista de a-mi recupera banii de pe urma impozitelor din momentul in care am vandut masina ?!
Am auzit o chestie cum ca,daca imi vad masina prin trafic,ii iau numerele iar "propietarul" din momentul de fata nu isi poate scoate alte nr fara acordul meu?
Va multumesc anticipat ptr raspunsuri,
ce metode legale exista de a-mi recupera banii de pe urma impozitelor din momentul in care am vandut masina ?!

Actiune in instanta
Ar fi trebuit sa mergeți la Serviciul de înmatriculari sa solicitati înregistrarea instrainarii in baza actelor de vinzare-cumpărare.
nici nu trebuie sa dati de vre-un proprietar , vreodata , o sa va vina acasa o amenda ceva , si in PV o sa-i vedeti numele .
in acel moment , va puteti intalnii cu el , si veti merge sa modificati toate actele masinii .
nu vrea , nu-i nimic , atunci va puteti insusi placutelede imatriculare . si gata povestea .
Daca a pierdut actul prin care a instrainat masina ce sa prezinte la serviciul de inmatriculari?

Daca vedeti masina prin trafic nu ii veti putea placile decat daca este oprita pe la vreun semafor in rest trebuie sa alergati dupa ea!

Iar daca ii luati placile puteti fi acuzat de furt, doar ati vandut masina.

Singura modalitate este actiunea in instanta. Trebuie sa indicati informatii cu privire la identitatea cumparatorului si adresa iar daca nu o aveti macar CNP.
separatistul a scris:
nici nu trebuie sa dati de vre-un proprietar , vreodata , o sa va vina acasa o amenda ceva , si in PV o sa-i vedeti numele .
in acel moment , va puteti intalnii cu el , si veti merge sa modificati toate actele masinii .
nu vrea , nu-i nimic , atunci va puteti insusi placutelede imatriculare . si gata povestea .

interesanr e ca,de cand am vandut masina, absolut nicio amenda, instiintare nimic...doar ca eu platesc in continuare impozitul pe ceva ce nu folosesc! e frustrant.

av_silvia_margineanu a scris:
Ar fi trebuit sa mergeți la Serviciul de înmatriculari sa solicitati înregistrarea instrainarii in baza actelor de vinzare-cumpărare.

repet, am pierdut acel act de vanzare-cumparare facut de mana,pe capota masinii...Stiu doar unde stau parintii celui care i-am vandut masina,dar ei zic ca el este plecat de ani buni, si logic ca nu or sa imi dea cnp-ul lui sau orice date despre el.
Plus ca daca el a vandut masina la scurt timp dupa ce a cumparat-o, logic ca nu o sa vrea sa plateasca impozitul,iar actualul proprietar, nici nu stiu cine e...
Gabriela Pintea, Consilier juridic