avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Nu mai dau de noul proprietar!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Nu mai dau de noul proprietar!

Buna tuturor.am o nelamurire si cateva intrebari.Problema sta in felul urmator:
Acum 3 ani am vandut o masina,proprietate personala,cu contract v-c facut "de mana" cu martori.Ma intelesesem cu respectivul sa il las sa circule cu actele mele,adica sa nu treaca masina pe numele lui,iar el sa imi plateasca impozitul anual.
De aici incep complicatiile si anume,el peste putin timp a vandut masina altcuiva si a plecat din tara si nu mai pot da de el nicicum!Problema si mai mare este ca eu am pierdut acel contract "de mana" iar toate actele in original i le-am dat lui.
Intrebarea e...ce metode legale exista de a-mi recupera banii de pe urma impozitelor din momentul in care am vandut masina ?!
Am auzit o chestie cum ca,daca imi vad masina prin trafic,ii iau numerele iar "propietarul" din momentul de fata nu isi poate scoate alte nr fara acordul meu?
Va multumesc anticipat ptr raspunsuri,
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:12, 3 Octombrie 2014
inseamna ca sunt baieti seriosi si nu circula fara sa-si plateasca darile(RCA , vigneta) .
incercati sa dati masina in urmarire...nu stiu daca este posibil , dar poate merge si are rezultat .

cu "furatul" placutelor , nu o sa pateasca nimic , deoarece , datoria primului cumparator era de a-si trece in drepturi bunul care , dealtfel figureaza pe numele celui care ....este si vanzator si proprietar!
cum se poate demonstra furtul , cand masina este revanduta unei persoane care nu este tret in contractul initial ?
separatistul a scris:

inseamna ca sunt baieti seriosi si nu circula fara sa-si plateasca darile(RCA , vigneta) .
incercati sa dati masina in urmarire...nu stiu daca este posibil , dar poate merge si are rezultat .

cu "furatul" placutelor , nu o sa pateasca nimic , deoarece , datoria primului cumparator era de a-si trece in drepturi bunul care , dealtfel figureaza pe numele celui care ....este si vanzator si proprietar!
cum se poate demonstra furtul , cand masina este revanduta unei persoane care nu este tret in contractul initial ?


...de aceea nici eu nu mai inteleg nimic,este prea complicata treaba si nu cunosc caile legale sa se circule cu masina mea,si mai ales sa imi pot scoate masina de la impozite,ca nu imi comvine sa platesc ptr altul.
O sa ma duc sa ma interesez la politie ce e de facut,poate ma pot sfatui ei,daca nu merge nici asa,o voi da in urmarire, si sper sa fie oprit si "obligat" cumva sa dea de mine ptr rezolvarea problemei !
Intradevar va confruntati cu o problema care este si mare si delicata,deoarece dv nu ati respectat dispozitia in vigoare care prevede termenul de 30 de zile pentru finalizarea procedurii de radiere in cazul tranzactionarii/instrainarii bunului mobil prin incheierea de documente autentificate sau prin unitate specializata
nu cunosc caile legale sa se circule cu masina mea,si mai ales sa imi pot scoate masina de la impozite,ca nu imi comvine sa platesc ptr altul.

Sa se circule cu masina dv...initial a-ti declarat
Ma intelesesem cu respectivul sa il las sa circule cu actele mele,adica sa nu treaca masina pe numele lui
,
Referitor la radierea bunului mobil=autoturism de pe rolul dv fiscal,aveti 2 variante
Fie actiune in instanta,fie incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti bunul mobil ca urmare a instrainarii acestuia ,in anul x,domnului y
Cu declaratia notariala/hotarare judecatoreasca ,solicitati la autoritatea fiscala radierea la cerere abunului mobil-conditionat de achitarea integrala a obligatiilor fiscale in urmarire
Ultima modificare: Vineri, 3 Octombrie 2014
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina instrainata fara acte simocris1 simocris1 acum 5 ani am vandut o masina unor prieteni fara nici o chitanta de mana sau alt act, iar eu de buna credinta am dat toate actele masinii , urmand ca in decurs ... (vezi toată discuția)
Radierea unui autoturism din circulatie - conditii, documente necesare Gabriela  Pintea Gabriela Pintea Accesand link-ul de mai jos puteti citi articolul \"Cum se radiaza un autoturism - Ghid practic\", articol scris de redactorul Avocatnet.ro Roxana ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism... polybasser polybasser Buna! Ce e de facut pentru a putea radia din circulatie un autoturism, care l-am vandut unei cunostinte, iar el l-a vandut altcuiva? Mentionez, ca primul ... (vezi toată discuția)