Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Art. 641. Actele de administrare şi de dispoziţie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Art. 641. Actele de administrare şi de dispoziţie

Invocind acest articol , pot cere instantei sa suplineasca acordul unui coproprietar care se impotriveste la instalarea unui bransament de energie electrica intr-o casa supus indiviziunii . Suntem doi care vrem , iar unul care se impotriveste fara motiv . Trebuieaduse dovezi sau facem numai cererea ??
depinde

bransamentul la curent poate fi considerat act de administrare iar bransamentul la piscina act de dipozitie
la casa . nu este curent in casa si unul dintre copropr nu vrea sa dea acordul
Daca aveti facuta iesirea din indiviziune, ce va impiedica sa faceti bransament doar cei care doresc, oricum fiecare proprietar trebuie sa faca bransamentul separat.
eu ce tot spun...NU este facuta iesirea din indiviziune
Nu se poate face iesire din indiviziune? Pentru ca asa de cate ori apare o problema trebuie acordul tuturor si nu intotdeauna toti trei veti avea bani sau interes sa o rezolvati impreuna.