Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

buna ziua am o intrebare la ce varsta se poate pensiona(anticipat) un om care sa nascut pe 26-101955 si care a lucrat din 1972 pana in 2010 si are si 8 ani de grupa a 2 a
1. Pentru un barbat nascut in octombrie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 8 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni (65/0 - 1/6 = 63 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani (38 + 2 = 40 de ani).

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 63 de an si 6 luni, in aprilie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in octombrie 2015.

4. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane