Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea pensiilor

am 58 ani si 7 luni ( n.13 /09 / 1955 ) in luna septembrie implinesc 59 ani ,nu sint salariat si nici pensionar . am 37 ani de munca ,din care 8 ani gr. 2 .ÎNTREBARE - cind pot iesi la pensie , indiferent de tipul acesteia ? ( anticipat cu s-au fara penalizare , la limita ce vîrsta ) VA MULTUMESC !
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru vei 8 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni (65/0 - 1/6 = 63 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani (37 + 2 = 39 de ani.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani si 6 luni, in martie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in septembrie 2015.

4. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare la pensie de 43 de ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane