Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Componenta CSSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Componenta CSSM

Buna ziua!
As dori, daca este posibil o lamurire privind componenta CSSM: paritatea angajat/angajator se refera numai la membrii CSSM sau include si presedintele? Ca un caz particular, in unitatea noastra, CSSM functioneaza astfel: presedinte - directorul general, membrii: 3 reprezentanti ai angajatorului, 3 reprezentanti ai angajatilor, medicul de medicina muncii, secretar - seful serviciului intern de prevenire si protectie.
Este corecta aceasta formula? Si daca da, care sunt membrii cu drept de vot?
Va multumesc,
In conformitate cu NM de aplicare a L 319/2006:
Art. 58. - (1) Comitetul de securitate şi sănătate în muncă este constituit din următorii membri:
a) angajator sau reprezentantul său legal;
b) reprezentanţi ai angajatorului cu atribuţii de securitate şi sănătate în muncă;
c) reprezentanţi ai lucrătorilor cu răspunderi specifice în domeniul securităţii şi sănătăţii lucrătorilor;
d) medicul de medicină a muncii.
(2) Numărul reprezentanţilor lucrătorilor este egal cu numărul format din angajator sau reprezentantul său legal şi reprezentanţii angajatorului.
(3) Lucrătorul desemnat sau reprezentantul serviciului intern de prevenire şi protecţie este secretarul comitetului de securitate şi sănătate în muncă.

Art. 62. - Angajatorul sau reprezentantul său legal este preşedintele comitetului de securitate şi sănătate în muncă.

Concluzie: directorul general este si presedinte si membru in CSSM, deci are drept de vot. Lucratorul desemnat poate fi membru cu drept de vot doar daca este nominalizat printre reprezentantii angajatorului cu raspunderi specifice in domeniul SSM.
Va multumesc!