Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate PFA

BUNA ZIUA..mi-am deschis un PFA coafor,va rog daca ma puteti lamuri si pe mine ,in ce registru trebuie sa trec daca imi cumpar o masina de tuns sau alte ustensile necesare pt. coafor...in registru inventar sau in cel cu incasari si plati?...si cum va trebui sa fac declaratia 200?..acolo trebuie sa declar si ceea ce investesc?...am cerut ajutor la finante si au spus ca nu au voie sa-mi acorde aceste informatii ...
multumesc
Din pacate nu stiu sa va raspund la intrebare, insa daca vi s-a spus asa ceva de la finante, e strigator la cer!!!! Administratia financiara nu exista doar ca sa colecteze impozite, ci si ca sa asigure suport. Mergeti la "Asistenta contribuabili" din cadrul finantelor. Acolo sunt OBLIGATI sa va raspunda la toate intrebarile.
In registrul de incasari si plati treceti toate incasarile si platile facute pe pfa, chiar daca sunt deductibile sau nu, la data din documentul de plata/incasare. Nu la data de pe factura.
In registrul inventar treceti, la data de pe factura, achizitia/vanzarea/casarea celor deteriorate conform procesului verbal de casare sau documentului catre firma de colectare deseuri, pentru bunurile de natura mijloacelor fixe si obiectelor de inventar. Nu treceti in acest registru materialele consumabile. Acestea sa fie achizitionate pe pfa nu pe persoana fizica.