Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... valoare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

valoare somaj

La ce valoare ajung cu ajutorul de somaj daca am avut un salariu brut de 1.160 lei pe ultimele 12 luni? Va multumesc mult.
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
(n.m. indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei)

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

2. Indemnizatia de somaj este formata din doua parti:
- o parte fixa = 500 x 75% = 375 lei
- la aceasta se adauga un procent de 3-10% din 1160 lei, in functie de stagiul de cotizare la somaj.
Buna seara!Am o intrebare, daca se poate sa imi raspunda cineva.Am fost angajata la firma la care am lucrat ultima oara, in data de 17.01.2012 cu contract pe o perioada deteminata pana la data de 17.07.2013.Am intrat in concediu de crestere copil tot la acea data, pana in 26 martie 2015 .Intrebarea mea este daca pot beneficia de somaj,subliniand inca odata ca am avut contract determinat de munca,Multumesc!
Cand a incetat c.i.m.?
pe 17 iulie 2023
si Indemnizatie am pana in martie 2015