Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la somaj

Unei cunostinte, cu data de 31.01.2013 i-a incetat contractul individual de munca. Are peste 20 de ani de munca. Pana acum nu s-a inscris la somaj. Mai are dreptul sa se inscrie si sa primeasca somaj? Pana cand ar primi somaj? 12 luni de la data depunerii dosarului sau 12 luni de la 01.01.2013 cand avea dreptul la somj? multumesc
1. O persoana poate beneficia de indemnizatie de somaj oricand daca indeplineste conditiile legale:
- sa-i inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aiba 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Se poate inregistra la Agentia de Somaj in termen de maximum 12 luni de la data concedierii.

3. Perioada de somaj se acorda de la data inregistrarii la Agentia de Somaj.

4. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

5. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.
multumesc. inca ceva: beneficiaza 12 luni de acum, de la data depunerii dosarului sau se calculeaza 12 luni de la data incetarii contractului de munca? ma interesa daca mai are 12 luni de acum incolo sau 5 luni cate mai sunt pana la 31.12.2013?
1. In raspunsul meu anterior am scris:
3. Perioada de somaj se acorda de la data inregistrarii la Agentia de Somaj.

2. Adica de la data inregistrarii la Agentia de Somaj beneficiaza 12 luni de indemnizatie de somaj.
Indemnizatia se plateste de la data depunerii cererii la somaj numai daca este depusa peste termenul de 10 zile de la data incetarii c.i.m.

Daca cererea este depusa in termenul de 10 zile, atunci somajul se acorda de la data incetarii c.i.m.
multumesc frumos pt. raspunsuri