Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie

sora mea este nascuta in 1959 si are 35 ani vechime.poate iesi la pensie anticipata? Sau pensie partiala anticipata?
Fiind femeie trebuie sa spuneti si luna nasterii.
revin cu detalii!Sora mea este nascuta pe 29 august 1959 si are 17 ani de grupa II si 3 ani de grupa I .Iar in total are 35 ani vechime. Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pentru femeie nascuta in august 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 17 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 3 luni.

3. Pentru cei 3 ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece este nevoie de minimum 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 ani si 6 luni.

4. Ca urmare:
- varsta standard de pensioare se reduce cu 3 ani si 6 luni (61/6 - 3/6 = 58 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 9 lui (35/0 + 4/3 + 1/6 = 39 de ani si 9 luni).

5. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani, in august 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 6 luni, in februarie 2016.
Va multumesc pentru aceste lamuriri.Dar as mai avea o intrebare. Ar putea iesi la pensie partiala anticipata adica cu penalitati?Problema este ca ea a fost data afara si nu mai lucreaza si as vrea sa stiu cand poate depune actele de pensie chiar si cu penalitati.