Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,
Ma numesc Maria si doresc sa va adresez o intrebare.
Am o vechime de 35 ani,9luni,24 zile din care 19 ani,8 luni,23 zile in grupa a II a
cand pot iesi la pensie,fie anticipat ,de drept cum o fi.....
Va multumesc foarte mult!
Precizati luna si anul nasterii.
nascuta pe 20.08.1959
1. Pentru o femeie nascuta in august 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%);
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (61/6 - 4/0 = 57 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 11 luni (35/9 + 4/11 = 40 de ani si 8 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani si 6 luni, in august 2017;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani sii 6 luni, in august 2016.
Va multumesc tare mult!