Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legalizarea unei chitante
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legalizarea unei chitante

Va salut!

Care sunt pasi de urmat pentru a obtine o hotarare judecatoreasca pentru o chitanta cu martori (de mana) incheiata prin 1992 pentru cumpararea unui teren?
Persoana care a vadut a decedat , pe rol la primarie este persoana respectiva pe bucatica de teren pe care a vadut-o in anii 90 .
Ce acte trebuiesc scoase de la primarie sau din alta parte?
Cel de la cadastru a spus ,, Puteti merge la judecatoria pe raza care apartine si acolo judecatorul cu 2 martori ia la cunostinta si da o hotarare judecatoreasca si in baza acesteia el (cel de la cadastru) poate sa definitiveze actele , ca asa au mai facut si altii".

Chitanta este urmatoarea si este dactilografiata si are si stampila consiliului local si semnatura :

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Chitanta
Subsemnatul ......... domiciliat in.......am primit de la ........ domiciliatin ..........suma de ....... ce reprezinta contravaloarea unei case compusa din 2 camere si terenul aferent ce o posed conform certificatului de mostenitor eliberat de Notariatul de Stat Giurgiu. Casa si terenul sunt situate in ..............si are vecinatati pe.............
Bunurile mentionate in prezenta le vand unchiului meu ....din......... , pe baza liberului consintamant.
prezenta este valabila pana la perfectarea actelor la Notariatul de Stat.
15.XII.1992
Am primit in intregime sumamai sus descrisa (semnatura)
Am platit B.I....... (semnatura)
Martor nume&prenume (semnatura)""""""

Mentionez ca impozitul la primarie in plateste persoana care a cumparat de dinainte de 1992 dovedit prin chitante si decand a decedat persoana respectiva , primaria ii trece direct numele lui pe chitanta numai trece platit de ....pentru .....

Va multumesc anticipat!...

Cu stima!.....
Trebuie investita instanța cu o cerere care sa țină loc de act de vinzare cumparare. Consultați un specialist in domeniu ptr ca sunt mai multe de lămurit, aviind in vedere ca si cel care a vindut deținea terenul in baza unui certificat de mostenitor, care nu este titlu de proprietate.
Va multumesc!...
Eu atat vreau ca acea chitanta pintr-o investure cu o cerere .in instanta sa tina loc de act de vanzare cumparare.