Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Proforma sau factura?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Proforma sau factura?

Buna ziua! Am achitat un serviciu cu cardul online, pe baza unei facturi proforma, in data de 7 oct. In raportul tranzactiilor de pe contul meu bancar, imi apare suma respectiva ca tranzactie in asteptare din data de 7 oct, astazi fiind 9 oct. Furnizorul serviciului imi va elibera factura fiscala in momentul procesarii platii de catre banca. As dori sa stiu cum inregistrez plata in contabilitate. Pe baza facturii proforme si a extrasului de cont pe care probabil va aparea 7 oct, sau doar in momentul in care voi primi factura fiscala?
Inregistrati la data platii, deci cu proforma, urmand ca ulterior sa atasati si factura, care este de fapt documentul care se ia in considerare in contabilitate. Proforma este justificarea initiala a platii.