Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere - obligatii de plata catre FNUASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere - obligatii de plata catre FNUASS

Va rog sa ma lămuriti si pe mine cu o problema.
Pe 23.12.2014 CAS a emis o decizie de impunere din oficiu pentru anul 2007 si 2008. dupa părerea mea si din cate am mai citit pentru anul 2007 ar fi trebuit sa se prescrie la data respectiva.
Am facut contestatie in care mi se explica ca ei au aflat abia in 2008 de la ANAF si de aceea termenul de prescriptie incepe sa curga de la 1.01.2009 si deci ar fi fost in termen pentru emiterea impunerii.
Am contestat in instanta.
Ma insel eu si ei au dreptate?
Ce sanse am de reusita?
Cu o contestatie bine formulata dpdv juridic nu ar trebui sa iti faci probleme.

Art. 23 Naşterea creanţelor şi obligaţiilor fiscale

(1) Dacă legea nu prevede altfel, dreptul de creanţă fiscală şi obligaţia fiscală corelativă se nasc în momentul în care, potrivit legii, se constituie baza de impunere care le generează.

Art. 91 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.
Din interpretare articolelor de mai sus, Cod Procedura Fiscala, rezulta clar ca creantele fiscale aferente anilor 2007 si 2008 sau prescris la data de 01 ianuarie 2013 si 01 ianuarie 2014 pt cea din 2008 astfel :
-baza de calcul pentru contributia la sanatate se constituie lunar, trimestrial sau anual, depinzand de categoria de asigurati din care facem parte.
Deci baza de calcul pt 2007 se constituie cel mai tarziu la 31 decembrie 2007 iar 5 ani de la 01 ianuarie al anului urmator respectiv 2008 ar duce termenul de prescriptie la 01 ianuarie
2013.
Pentru 2008 acelasi lucru numai ca termenul de prescriptie sa implinit pe 01 ianuarie 2014.

Cei de la CNAS confunda obligatia platii care prin ordinul 671/2007 a fost fixata
pana la 25 ianuarie al anului urmator
, cu constituirea bazei de calcul deci cu nasterea dreptului de creanta si astfel ei inteleg ca pot sa mai extinda termenul de prescriptie cu un an.
Te rog totusi sa corectezi data emiterii deciziei! (23-12-2014 ?)
robert1958, utilizator
Data este 23.12.2013.
CAS a motivat respingerea cereri pe faptul ca eu nu i-am anuntat si de aceea baza nu s-a constituit in 2007 ci in 2008 cand ANAF a emis decizia de impunere anuala. Ei au primit date de la ANAF doar in 2009 desi aveau protocol cu ei din 2007 si pentru ca au aflat mai tarziu ar interveni suspendarea termenului de prescriptie.
Sfatul dumneavoastra este sa imi iau un avocat sau sa merg sa ma reprezint singur avand in vedere ca CAS a cerut judecarea in lipsa?
Acum se schimba situatia ;pentru 2008 te-au prins "la mustata",
dar pentru 2007 nu prea se potriveste motivarea lor.

Art. 92 Întreruperea şi suspendarea termenului de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiei fiscale

(2) Termenele de prescripție prevăzute la art. 91 se suspendă:

a) în cazurile și în condițiile stabilite de lege pentru suspendarea termenului de prescripție a dreptului la acțiune;

b) pe perioada cuprinsă între data începerii inspecției fiscale și data emiterii deciziei de impunere ca urmare a efectuării inspecției fiscale;

c) pe timpul cât contribuabilul se sustrage de la efectuarea inspecției fiscale;

d) pe perioada cuprinsă între data declarării unui contribuabil inactiv și data reactivării acestuia.

DECI DA apeleaza la serviciile unui avocat ,CAS intotdeana va cere judecarea in lipsa.
robert1958, utilizator