Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire succesiune

Buna ziua,

Bunica mea cu un copil s-a casatorit cu bunicul care avea tot un copil.
Daca bunica mea a murit in 2005 si bunicul in 04.2014, mostenitori fiind: tatal meu (copilul bunicii) si unchiul (copilul bunicului) cum se imparte 2 imobile intre cei 2 frati vitregi?La notar s-a stabilit ca tatal meu sa aibe 3/8 parti si fratele vitreg 5/8. Cum sau care varianta este buna?Asa cum a stabilit notarul sau cum credem noi adica 1/2 fiecare?
Voi, mai precis cine ?
Tatal dvs o mosteneste doar pe bunica, unchiul are o cota mai mare desigur, pt ca tatal lui a mostenit o cota de 1/4 dupa sotia sa.
Au fost dezbătute ambele succesiuni. Mai intii dupa bunica, revenind bunicului o cota ma mare, si ulterior dupa bunicul, de aceea s-a ajuns la aceste cote succesorale.
pt ca bunica a murit prima ...aveti vocatie ca si descendent doar la averea lasata de ea, bunica

tocmai ce ziceam anterior:D ca imparteala e dupa ureche...si cu stampila stapila Mareeeee

am gresit....maaaaaaare si nu asa cum am zis
ContSters330712, utilizator
Stiam ca normal era sa se imparta jumate la fiecare partepentru ca deja erau amandoi moriti dar...Si nu se poate spune ca unul a avut mai mult sau altul...Au fost impreuna cand au construit casele.
Bunea1, utilizator
am inteles ca sunteti descendentul bunicii - primul mort
cota dvs este de 5/8 doar din averea bunicii dvs... restul apartine sotului supravietuitor

discutia/spetza se poate complica avand in vedere cu ce a venit fiecare in casatorie
5/8 din din 1/2 ( sau mai mult...functie de lichidarea carea o fac notarii...ca o simpla legalizare) nu-i totuna cu 5/8 sin 1/1