Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cuantumul taxei de timbru în apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cuantumul taxei de timbru în apel

Cat este taxa de timbru pt.apel?
1/2 din taxa platita la fond.
potrivit art. 23 din OUG 80/2013

(1)Cererile pentru exercitarea apelului împotriva hotărârilor judecătoreşti se taxează cu 50% din:

a)taxa datorată pentru cererea sau acţiunea neevaluabilă în bani, soluţionată de prima instanţă, dar nu mai puţin de 20 lei;

b)taxa datorată la suma contestată, în cazul cererilor şi acţiunilor evaluabile în bani, dar nu mai puţin de 20 lei.
La fond nu am platit nimic. Deci ar trebui sa platesc 20 lei?
irinaursu, utilizator
Nu trebuie să plătiți nimic. Dacă cererea de chemare în judecată a fost scutită de plata taxei judiciare de timbru, atunci și cererea de apel este scutită.
A trebuit sa platesc 20 lei. Deci,asta este taxa minima.