avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cuantumul taxei de timbru în apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cuantumul taxei de timbru în apel

Cat este taxa de timbru pt.apel?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:58, 16 Noiembrie 2014
1/2 din taxa platita la fond.
potrivit art. 23 din OUG 80/2013

(1)Cererile pentru exercitarea apelului împotriva hotărârilor judecătoreşti se taxează cu 50% din:

a)taxa datorată pentru cererea sau acţiunea neevaluabilă în bani, soluţionată de prima instanţă, dar nu mai puţin de 20 lei;

b)taxa datorată la suma contestată, în cazul cererilor şi acţiunilor evaluabile în bani, dar nu mai puţin de 20 lei.
La fond nu am platit nimic. Deci ar trebui sa platesc 20 lei?
Ultima modificare: Luni, 13 Octombrie 2014
irinaursu, utilizator
Nu trebuie să plătiți nimic. Dacă cererea de chemare în judecată a fost scutită de plata taxei judiciare de timbru, atunci și cererea de apel este scutită.
A trebuit sa platesc 20 lei. Deci,asta este taxa minima.

Alte discuții în legătură

Proprietarul care face recurs (in contradictoriu cu asociatia de proprietari) este obligat sa plateasca taxa de timbru? eliasav eliasav In prima instanta, la actiunea deschisa la judecatorie, instanta a dat castig de cauza reclamantei - asociatia de proprietari. Proprietarul (paratul) ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza taxa de timbru pentru recurs cosmamihai cosmamihai Contest ,in recurs,la un proces de succesiune,suma de 8000 de lei.Trebuie sa platesc 645 de lei taxa de timbru.Nici la fond,nici la apel ,nu am platit atat de ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru pt apel la tribunal nastasemihaela nastasemihaela Buna seara, Doresc sa fac apel la o Sentință civilă la Tribunal si nu știu cum sa calculez taxa de timbru! Instanța ma obliga sa plătesc reclamantei ... (vezi toată discuția)