Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cum se calculeaza taxa de timbru pentru recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cum se calculeaza taxa de timbru pentru recurs

Contest ,in recurs,la un proces de succesiune,suma de 8000 de lei.Trebuie sa platesc 645 de lei taxa de timbru.Nici la fond,nici la apel ,nu am platit atat de mult.Cred ca este o eroare...Intrebarea mea este cum se calculeaza taxa de timbru pentru recurs.
Potrivit OUG nr. 80/2013, tarifele taxei judiciare de timbru difera, in functie de natura cererii. Astfel, recursul impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 100 lei daca se invoca unul sau mai multe dintre motivele prevazute la art. 488 din Codul de procedura civila.

In cazul in care se invoca incalcarea sau aplicarea gresita a normelor de drept material, pentru cereri si actiuni evaluabile in bani, recursul se taxeaza cu 50% din taxa datorata la suma contestata, dar nu mai putin de 100 lei.

OUG 80/2013
Art. 24. - (1) Recursul impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 100 lei daca se invoca unul sau mai multe dintre motivele prevazute la art. 488 alin. (1) pct. 1-7 din Codul de procedura civila.
(2) In cazul in care se invoca incalcarea sau aplicarea gresita a normelor de drept material, pentru cereri si actiuni evaluabile in bani, recursul se taxeaza cu 50% din taxa datorata la suma contestata, dar nu mai putin de 100 lei; in aceeasi ipoteza, pentru cererile neevaluabile in bani, cererea de recurs se taxeaza cu 100 lei.
(3) Recursul incident si recursul provocat se taxeaza dupa regulile prevazute la alin. (1) si (2).
Ati fost citat cu mentiunea de a achita taxa de timbru in cuantumul mentionat ? Pt ca in aceasta situatie trebuie sa atacati aceasta dispozitie in termenul legal.