Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere al doilea copil

Buna ziua!
Am urmatorul caz: sunt in concediu crestere copil (2 ani), copilul face doi ani pe 12.02.2015. Incepand cu data de 12.01.2015 ar trebui sa intre in cic tatal copilului iar eu sa ma intorc la munca. Eu acum sunt insarcinata cu al doilea copil cu data probabila a nasterii la inceputul lui aprilie. La data la care eu ar trebui sa ma intorc la munca as avea 27 de saptamani si 4 zile de sarcina. Date fiind problemele de la prima sarcina acum sunt incadrata la sarcina cu risc si probabil medicul imi va da medical. Acum intrebarea e: pot sa intru in prenatal de la varsta asta de sarcina? Pot sa imi iau concediu medical doua saptamani si apoi sa intru in prenatal? Cine plateste concediul si cum se calculeaza avand in vedere ca eu fiind in cic la firma la care am contractul nu am venituri pentru a se stabili media veniturilor ultimelor luni.
1. Puteti beneficia de concedii medicale (inclusiv de concediu de risc maternat si de concediu de maternitate).

2. - Petru calculul indemnizatiei pentru concediu medical baza de calcul este formata din veniturile pe cele 6 luni anterioare.
- In aceste venituri intra si venitul din indemnizatia pentru CCC.
- Veti aduce de la AJPIS o adeverinta cu veniturile pe ultimele 6 luni si o predati anagajatorului pentru a calcula indemnizatia.

3. Indemnizatiile pentru concediile medicale sunt platite de angajator care le recupereaza de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

4. - Indemnizatia pentru CCC2 se va calcula 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Aici intra veniturile din indemnziatiile pentru CCC1, concedii medicale si concediul de maternitate).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane