Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj tehnic

Va rog sa imi spuneti ce acte trebuie pentru somajul tehnic si cum trebuie sa arate suspendarea activitatii la ITM.Va multumesc mult:sorry:
1. Au mai fost discutii pe acest subiect si nu exista o unitate de pareri intre ITM-uri.
2. Luati legatura cu ITM de care apartineti, sa va spuna ce sa faceti.
Decizie de suspendare a contractului de munca pentru fiecare dintre angajatii trimisi in somaj tehnic. La declaratia CAS se anexeaza o lista cu numele persoanelor aflate in somaj tehnic si nr. deciziei de suspendare.
Daca inca aveti nelamuriri, va sfatuiesc sa cititi articolul postat pe acest site (documentat si util) de dna. Ana Cioriciu Stefanescu. Va dau linkul:
www.avocatnet.ro/content/art...
buna ziua
as dori sa stiu ce inseamna somaj tehnic
la serv la tatal meu sa dicutata ca va baga in somaj tehnic un anumit nr de pers., dk se poate sa imi explice careva ce inseamna
astept un raspun
multumesc
Este o decizie pe care o ia societatea privind intreruperea activitatii pe o anumita perioada (poate fi partiala, doar in anumite sectoare, departamente, etc).
In aceasta perioada angajatii afectati stau acasa, fiin totusi la dispozitia angajatorului daca ii cheama, si sunt platiti cu o indemnizatie care este in valoare de 75% din salariul de baza.
Nu le afecteaza drepturile de asigurare la pensie, sanatate etc (decat ca valoare a punctului de pensie)
imi pare rau sa va spun ,dar nu am reusit sa ma lamuresc.fiecare inspector are parerea lui,iar noi#-o