Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Patrunderea pe contrasens IN TIMPUL PROCESULUI DE ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Patrunderea pe contrasens IN TIMPUL PROCESULUI DE FRANARE

Masina condusa de mine a patruns pe contrasens in timpul procesului de franare.
Procesul de franare este unul inertial in care conducatorul auto nu are control asupra directiei autoturismului.Initierea procesului de franare s-a facut pe sensul meu de mers.Cauza accidentului a fost :patrunderea pe contrasens a autoturismului condus de mine,dar culpa?
Neadaptarea vitezei la conditiile de drum, neatentie in conducere, etc.
tiberiu1977 a scris:
... dar culpa?

Culpa va fi sabilita prin expertiza in functie de mai multi factori tehnici (intre care dezechilibrul franarii stanga /dreapta, existenta sau nu a franarii prin rostogolire, configuratia drumului) dar si de alti factori (intre care viteza excesiva, pozitionarea pe banda de mers, intentia dvs., s.a.m.d.).
Culpa e și atunci când nu prevezi ceea ce trebuia și puteai să prevezi.
Se numește culpă fără prevedere. ;)
Patrick_, utilizator
nu rulam cu viteza,era in afara localitatii si aveam 90 la ora,drumul era proaspat asfaltat si nu era marcat.Nu prezenta denivelari.Am franat deoarece masina ce venea din sens opus intrase pe banda mea de mers.
tiberiu1977 a scris:

Cauza accidentului a fost :patrunderea pe contrasens a autoturismului condus de mine,dar culpa?

Care a fost motivul pentru care masina care venea din contrasens a intrat pe banda dvs. de mers si de ce ati spus ca accidentul a fost produs din cauza dvs.?