Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut prin act sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut prin act sub semnatura privata

in ian 2009 am imprumutat unei persoane suma de 3000 ron pe care tb sa mi-o inapoieze in luna febr 2009. acestea au fost consemnate intr-un act sub semnatura privata scris de mana de catre cel imprumutat..in plus acesta a precizat ca constutuie drept garantie automobilul care era insa proprietatea sotiei, mentionand ca mi-a predat talonul.

avand in vedere ca acesta nu are bani/ nu vrea sa-si achiete adatoria cum pot proceda pt recuperarea pagubei?

Venituri saleriale are ? venituri de orice alta natura ?
Daca va veti adresa instantei de judecata , se poate proceda la executarea silita , urmarindu-se , in vederea realizarii creantei , intai veniturile , ulterior bunurile mobile sau imobile.

Nu are relevanta ca actul a fost incheiat sub semnatura privata.
are salariu

pt procedura cu instanta in afara de actul sub semnatura privata mai sunt necesare si alte acte ?
e necesara vro procedura prealabila?
in instanta pot cere dobanda legala pt suma pe care o am de recuperat din momentul introducerii act avnd in vedre ca ac ar putea dura mai mult de un an?

multumesc
Nici talonul masinii (mai ales ca apartine sotiei) nu poate fi utilizat la nimic.
ce tb sa solicit instantei?
obligarea la plata sumei impriumutate?
Actiunea are ca obiect restituirea imprumutului , cu daune interese moratorii , pentru executarea culpabila , cu intarziere , a obligatiei ce -i ingumba imprumatatului.