Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Registru de casa
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Registru de casa

Buna ziua,

Am infiintat un ONG si mi s-a spus ca e nevoie sa achizitionez un registru de casa. M-am uitat in OMEF 3512/2008 si am vazut ca exista doua serii pentru registru de casa in RON: 14-4-7A si 14-4-7A/bA. Tot in acest ordin am vazut scriind ca trebuie tinute doua registre de casa.
Va rog ajutati-ma la urmatoarele nedumeriri:
1. Care registru de casa trebuie sa cumpar: 14-4-7A sau 14-4-7A/bA?
2. Am citit ca se completeaza in fiecare zi, iar restul paginii necompletate se taie. Daca intr-o zi nu am incasari, este nevoie sa tai cate o pagina goala cu totul?
3. Am vazut pe internet zicandu-se ca de fapt pentru un ONG nu se tin doua registre de casa. Este adevarat acest lucru?
4. La banca mi s-a spus ca primesc extrase de cont la sfarsitul fiecarei luni gratuit. Este nevoie si de un registru de banca pentru inregistrarea separata a operatiunilor sau sunt suficiente extrasele de cont?

Va multumesc frumos anticipat pentru citirea mesajului!
Completati numai registrul de casa in RON: 14-4-7A.
Completati doar atunci cand e cazul, adica in zilele cand ati avut incasari/plati fara sa lasati pagini libere pentru zilele cand nu ati avut operatiuni.
E de ajuns extrasele de cont. Daca vor fi foarte putine operatiuni facute prin cont (si in general pe ong), puteti sa solicitati extrasul de cont la trimestru si balanta contabila s-o faceti tot la trimestru.