Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Actiune in contencios-administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Actiune in contencios-administrativ

Buna ziua.subiectul acestei intrebari este o actiune in contencios administrativ formulata anul acesta prin care reclamantul a solicitat instantei sa oblige pe parata sa emita o decizie,reclamantul invocand in speta o hotarare ramasa definitiva si irevocabia in care parata era obligata sa emite decizie mai sus mentionata, lucru pe care nu la facut.
.Decizia era conditionata de complectarea unui dosar administrativ al reclamantului, lucru la care reclamantul sa conformat un totalitate la solicitarea instantei ,in prima cauza ,din 2010, cea solutionata irevocabil.
In aceasta a doua actiune ,parata invocand norme legale aparute L nr.165 dupa solutionare definitiva si irevocabil a primului proces si motivand ca nu poate respecta hotararile anterioare deoarece la dosarul administrativ lipsesc alte acte civile ce trebuie depuse in acesta cauza.Mentionez ca finalitatea dosarului administrativ se incheia prin printr-o dispozitie a primarului si care a acordat mai mult decat a cerut reclamantul.In aceasta cauza instanta a solicitat verbal, compectarea notificari din 2001.Va solicit opinii . Va multumesc anticipat
angajati avocat atat pt procedura administrativa cat si pentru instanta

ma mir...ce treaba ati avut in contencios...legat de retrocedari
1.Sa formulat actiune pe Legea 554/2004 deoarece actele C N.C.I ca autoritate publica centrala in acesta materie sunt acte administrative
2..Intrebarea mea este daca pot sa notific din nou Primaria ca o complectare la notificarii anterioare,deoarece risc suspendarea cauzei pentru neindeplinirea solicitarii instantei
Cu atat mai mult ca dispozitia primarului a fost analizata in cadrul procesului judecat anterior.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
instanta de contencios nu era competenta ci judecatoria pe obligatia "de a face"

apoi puteati sari aceasta etapa mergand direct pe revendicare si administrand probele cauza PE FOND motivul constituindu'l lipsa dispozitiei

"Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a hotărât că pentru stabilirea naturii juridice a dispoziţiei emise de primar în procedura Legii nr. 10/2001 este relevant faptul că, prin soluţionarea notificărilor transmise în temeiul acestui act normativ, primarul nu acţionează ca reprezentant al puterii executive locale, ci ca reprezentant al persoanei juridice (unitatea administrativ-teritorială) deţinătoare a bunului. Prin urmare, dispoziţia de restituire având ca emitent primarul nu întruneşte caracteristicile unui act administrativ de autoritate, nefiind emisă în regim de putere publică, ci este un act de drept privat, respectiv act juridic civil (mai precis, act de dispoziţie făcut asupra bunurilor din patrimoniu şi care are valoarea unui titlu de proprietate şi constituie titlu executoriu pentru punerea în posesie). În aceste condiţii, fiind vorba de un act civil, este posibilă, în absenţa unei dispoziţii legale exprese în acest sens, formularea unei acţiuni în nulitate de drept comun, inclusiv de către emitentul actului, parte a raportului juridic astfel creat. (Decizia nr. 1819 din 11 iunie 2014 pronunţată în recurs de Secţia I civilă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie având ca obiect constatarea nulităţii absolute a dispoziţiei de restituire emisă de primar)"

[ link extern ]
ContSters330712, utilizator
Sunt intrutotul de acord cu opinia dvs.dar ce facem cu dispozitia primarului despre a carei legalitate sa pronuntat in doua cauze anterioare instantele de judecata ,una pe materia dreptului comun si cealalta pe contencios administrativ pana la instanta suprema., instante ce au respins exceptia de nelegalitate a dispozitiei.invocata de parata autoritate publica centrala.
gilmi a scris:
2..Intrebarea mea este daca pot sa notific din nou Primaria ca o complectare la notificarii anterioare,deoarece risc suspendarea cauzei pentru neindeplinirea solicitarii instantei

Precizați ce anume v-a solicitat instanța de contencios administrativ să faceți. Din mesajele dvs. nu se înțelege.