avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ce se poate face?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ce se poate face?

buna ziua,as dori sa stiu ce pot face in cazul in care doresc sa ma debransez de la sistemul de incalzire centrala al "termica" si sa-mi montez centrala termica proprie iar acestia imi refuza debransarea pe motiv ca ei au facut investitii in sistem in anii precedenti si au pretentii la o anume despagubire dar serviciile lor sunt sub orice critica;iarna trecuta au fost si zile cand temperatura in apartamentul meu a fost de 11-12'C ,ei au fost sesizati dar nu au facut absolut nimic.Si asta de vreo doua ierni ,iar acum cand vreau sa imi montez sursa proprie de caldura ca sa nu mai inghet cu copii in casa ,ei nu sunt de acord.Exista vreo lege care le da dreptul sa faca asta?Ce pot face?
Cel mai recent răspuns: ContSters61266 , utilizator 22:33, 23 Iunie 2009
Facetio cerere scrisa si cereti numar de inregistrare. Sa va dea un raspuns oficial.Daca nu sunteti multumiti de serviciile oferite si aveti si o sesizare scrisa nu vad de ce doresc despagubiri....
alejandra a scris:

buna ziua,as dori sa stiu ce pot face in cazul in care doresc sa ma debransez de la sistemul de incalzire centrala al "termica" si sa-mi montez centrala termica proprie iar acestia imi refuza debransarea pe motiv ca ei au facut investitii in sistem in anii precedenti si au pretentii la o anume despagubire dar serviciile lor sunt sub orice critica;iarna trecuta au fost si zile cand temperatura in apartamentul meu a fost de 11-12'C ,ei au fost sesizati dar nu au facut absolut nimic.Si asta de vreo doua ierni ,iar acum cand vreau sa imi montez sursa proprie de caldura ca sa nu mai inghet cu copii in casa ,ei nu sunt de acord.Exista vreo lege care le da dreptul sa faca asta?Ce pot face?
daca au facut investitii in anii precedenti au facut si cu banii dvs sau ai proprietarului anterior (daca apartamentul este cumparat destul/relativ recent. deci nu este o justificare.
insa faptul ca au facut o investitie proasta (dvs neavind in casa o temperatura decenta, asta chiar trebuie sa se justifice ei in fata dvs.
ei nu au niciun drept sa va ceara despagubiri pt debransare, ci dvs ar trebui sa le cereti despagubiri pentru conditiile precare oferite de "investitia" lor.
asa cum va spunea si doamna daniela, faceti o cerere scrisa in dublu exemplar, pe exemplarul dvs sa va puna numarul si data inregistrarii (pentru a avea o proba directa la tribunal, fara a fi nevoie sa cereti copie de la asociatie, aceasta putind "disparea/rataci/pierde"), asteptati raspunsul lor oficial si reveniti apoi la acelasi topic sa discutam ce ar trebui sa faceti concret in continuare, in conditiile date de raspunsul lor.
multa bafta !
multumesc mult
cererea o fac la asociatia de locatari sau la "Termica"?
La termica. Ei va vor pretinde ulterior sa aveti acordul as
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2009
marius cioca, utilizator

Alte discuții în legătură

Debransare sistem centralizat de termoficare anatole anatole O cunostiinta a fost informata de Presedinta asociatiei de proprietari de care apartine,caci cei care au ramas pe caldura si apa calda la sistem ... (vezi toată discuția)
Montarea centralei termice de apartament king king Buna ziua.As dori si eu raspuns la o intrebare.In urma unei sedinte sa dispus sa facem separare de gaz,fiecare familie.Firma care face instalatia de gaz,mai ... (vezi toată discuția)
Debransare la brasov, tibiolah tibiolah Debransare in Brasov, Avand in vedere calitatea foarte proasta al agentului termic (atat ca perioade de livrare, cat si ca parametrii tehnici), din dorinta ... (vezi toată discuția)