Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Invitatie cetatean moldovean
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Invitatie cetatean moldovean

Buna ziua, am o rugaminte la dumneavoastra si anume sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Cum sa invit un cetatean moldovean in Romania.
Ce anume trebuie sa specific in invitatie si cat ar costa.

Multumesc
Buna ziua,

Invitatia o puteti autentifica la orice birou notarial.
Va trebui sa aveti la dvs. actul dvs. de identitate, precum si actul de identitate/datele de identitate ale persoanei pe care doriti sa o invitati in Romania.
In cuprinsul invitatiei trebuie sa specificati:
- perioada de timp pentru care faceti invitatia;
-obligatia de a suporta cheltuielile legate de întreţinerea şi în caz de îmbolnăvire sau accident, şi cele de tratament sau deces pentru persoana invitata;
- obligatia in situaţia în care persoana invitată nu va respecta termenul de şedere pe teritoriul României, să suportati cheltuielile efectuate de către autorităţile române cu privire la repatriere.

O zi buna.

Buna ziua,

Am o intrebare vis-a-vis de invitatiile pentru cetatenii moldoveni. Am 2 persoane, sot si sotie, care m-au rugat sa ii ajut cu invitatii, deoarece nu au pe nimeni in romania si vor sa vina sa-si depuna acte pentru cetatenie (au fost studenti in Iasi 4-5 ani).

Eu m-am oferit sa-i ajut, dar as vrea sa stiu la ce riscuri ma supun, tinand cont ca nu-i cunosc personal, cu sunt prieteni de-ai prietenilor.

Daca ei savarsesc anumite infractiuni in romania, raspund eu?
Sfatul meu este sa nu va angajati la o asemenea raspundere.
Persoanele din Moldova pot depune cerere in vederea obtinerii cetateniei romane atat la ambasada cat si la consulatele Romaniei de pe teritoriul Republicii Moldova.
Gabriel Trifu, Avocat
Buna ziua, sunt student si am o intrebare legata tot de invitatia unor cetateni din Republica Moldova in Romania.
Am invitat astazi in tara 3 persoane dintre care 2 tata si fiu, nu imi sunt cunoscute aceste persoane ( mi`au fost oferitii banii pentru a plati invitatiile si bani pentru serviciu) si am semnat acel contract.
As dori sa stiu daca imi pot fi ceruti bani datorita unei infractiuni/ lipsa cazarii/ hranei/ asistentei medicale/ bilet transport etc. sau daca aceste persoane pot folosi mijloace ca eu sa le platesc ceva. Mentionez ca nu am un loc de munca si nu sunt proprietarul unui imobil.
Din pacate am actionat inainte de citirea acestor post`uri.
Va multumesc.

Chiar asta ma pregateam sa scriu, ca a devenit o afacere treaba cu invitatiile astea :slap:

Dumneavoastra ati citit ce scrie in acea invitatie? Asa, de curiozitate...

Nu veti raspunde pentru infractiunile savarsite de ei, dar in mod normal ar trebui sa le asigurati cazare si hrana.

Nu cred ca se va ajunge aici... eu cred ca ei doar si-au urmarit interesul, care era altul decat sa va ceara bani.

Dar mai stiti? ... sunt tot felul de oameni escroci pe lumea asta... :hm: