Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire bunuri proprii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire bunuri proprii

Scuzati, nu stiu cum sa o numesc. Doresc sa ma recasatoresc, viitoarea mea sotie detine mai multe bunuri, eu, din prima casatorie am un copil, problema este, cum am putea face ca daca eu mor primul cpilul sa nu poata beneficia de bunurile ei, doar de ale mele. Scuzati va rog frumos exprimarea dar, nu prea stiu cum sa ma exprim. Va multumesc!
77adrian, utilizator
Copilul dvs nu va avea dreptul la bunurile sotiei decat daca sotia decedeaza prima, va raman dvs bunuri in calitate de sot supravietuitor, bunuri care vor fi ulterior mostenite de copil in urma decesului dvs.
Nu trebuie sa va faceti griji din acest punct de vedere. Legal copii dumneavoastra din casatorie sau din afara casatoriei vor mosteni la decesul dumneavoastra doar bunurile ce va apartin insa sotia supravietuitoare va mosteni si aceasta o parte din aceste bunuri venind in concurs cu acestia.
Nu primesc pruncii nimic din bunurile celor de-a doua sotii sau soti, primesc doar dupa parintii lor mostenire si atat. Eventual, daca le lasa cineva testament, dar legal, doar dupa rudele noastre primim mostenire. Ca tare-i faina casa lu' vecinul, dar tot n-am s-o mostenesc vreodata! :(