Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sancţiune pentru uzura cauciucurilor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sancţiune pentru uzura cauciucurilor

Salve! Am o întrebare: am fost oprit vara aceasta de către un echipaj de la poliţia rurală şi au vrut să-mi dea amendă pt.un presupus bec ce nu funcţiona la maşină. Întrucât am refuzat propunerea lor, mi-au reţinut talonul maşinii şi mi-au dat amendă 340 lei pt.uzura anvelopelor faţă peste limita admisă. Aveau dreptul să facă asta? Adică erau abilitaţi legal pt.asta?
~ Conținut șters la cerere ~
Mulţam', dar în speţa mea nu e vb. de cauciucuri all-seasons, ci de o amendă pt.uzură, dată de un echipaj (de fapt. de un poliţist) RURAL, pt. că n-am vrut să acept să-mi dea 70 lei amendă pt.un bec, motivată fiind acea amendă pt.bec prin "să avem şi noi activitate; să fie bine şi pt.noi, şi pt. dvs". Eu, refuzând aşa ceva, m-am ales cu talon reţinut, şi amendă 340 ron. Avea dreptul poliţia RURALĂ să facă asta?
BODEALEX ati inteles gresit, nu a primit amenda pentru ca nu avea cauciucuri de iarna ci pentru ca ar fi avut cauciucurile prea uzate.

Da politia poate constata si sanctiona uzura peste masura a anvelopelor unui autoturism, poate constata abateri rutiere. Nu ati specificat daca chiar va erau uzate anvelopele sau au inventat ei. Daca intr-adevar erau foarte uzate atunci nu aveti ce face. Daca a fost o inventie atunci faceti plangere impotriva politistilor respectivi pentru abuz in serviciu. Sa aveti cativa martori care sa sustina cele spuse de dvs. (eventual de la sosire si plecare). Din cate stiu in cazul retinerii talonului din motive tehnice masina nu mai poate fi dusa pe roti la destinatie (sau acasa) ci doar pe trailer precum si talonul se recupereaza doar in urma unei inspectii la RAR (nu mai stiu exact legea srry daca gresesc). V-au facut poze la anvelope in care sa ateste cele spuse de ei? Daca au facut si poze care confirma PV si intr-adevar circulati cu cauciucurile super uzate nici macar nu va pierdeti timpul sa mai depuneti contestatie,... platiti amenda (sau daca bine am citit e la trecut deci cel mai probabil ati platit-o) mergeti recuperati-va talonul.

P.S. Daca au dreptate schimbati-va cauciucurile prezinta un risc inutil atat pt dvs cat si pentru ceilalti participanti la trafic. Patru cauciucuri second in stare buna nu valoreaz nici 300 ron,... si va tin cam 2 ani (20000 km)
CountPorcula1987, utilizator