Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Scrierea cu diacritice în cererile adresate instanței
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Scrierea cu diacritice în cererile adresate instanței

Buna ziua, intreb deoarece cineva mi-a atras atentia sa am grija cum formulez o contestatie (in cazul meu de rovinieta). Mi-a spus ca sa am grija pe langa greselile de ortografie si cooerenta contestatiei si sa scriu cu litere romanesti ă,â,î,ș,ț, deoarece unii judecatori tin cont de treaba asta,... E adevarat? Personal as tine cont si de asa ceva dar daca as fi judecator si as vedea un CNP 151XXXXXXXXX m-as gandi si la faptul ca poate omul ala e mai in varsta, nu stie calculator, poate d-abia si-a deschis word-ul. Dvs din experienta ce stiti se tine cont de scrierea cu palarioare si virgule la litere ? Va multumesc pt raspunsuri scuze moderatorilor daca nu am scris unde trebuie
Am 10 ani de practica. Nu cred ca este adevarat.
Dimpotriva, am avut cereri scrise de mana cu scris urat care mi s-au admis, si cereri scrise artistic, in culori si cu diacrtice care mi s-au respins.
E adevarta ca o exprimare ingrijita, corecta gramatical si logic ajuta in procese (dar nu pentru ca judecatorii au frustrari sau orgolii cu virgule si palarii, ci pentru ca trebuie sa ceri ce trebuie ca sa obtii ce vrei), si ca scrierea cu diacritice este semn de politete fata de judecatorul care si el/ea scrie cu diacritice.
Dar ideea ca o cerere / actiune poate fi respinsa pe motiv de "lipsa a, i, sh, tz" mi se pare falsa si stupida, si insultatoare pentru majoritatea covarsitoare a judecatorilor pe care i-am intalnit eu in viata mea profesionala
Nu mai zic ca ar fi ilegal ca acesta sa fie un motiv de respins actiuni pentru judecator.

In schimb vad la fiecare sedinta de judecata avocati sau consilieri juridici ironizati in sedinta deschisa de judecatori pentru greseli grosolane de gramatica, fie scrise sau vorbite. Asta mi se pare corect, mai ales cand acele greseli de gramatica il impiedica pe judecator sa ia un interogatoriu ca lumea. E drept ca nu toti judecatorii fac asta, iar cei care o fac nu "se leaga" de toate greselile, ci cu predilectie de alea grave care il incurca in proces. Dar n-am vazut nici macat ca aceste ironizari verbale sa conteze in decizii.

p.s. Un motiv pentru care nu scriu cu diacritice pentru instanta este ca una din imprimantele pe care le folosesc nu tipareste diacritice existente in word, ci tipareste un fel de patratzele in locul caracterelor speciale.
M-am exprimat poate eu prea dur,.... nu am vrut sa se inteleaga ca s-ar decide chestii majore din cauza punctuatiei, ortografiei, caligrafiei, sau literelor. Ar fi culmea sa gandesti ceva de genu : "Gata X face 1 an de puscarie ca nu stie limba romana chiar daca nu sunt dovezi sau dovezile sunt impotriva", dar in cazuri usoare fara pedepse mari, cum e al meu de contestatie amenda rovinieta, unde legea e interpretabila (amenda rovinieta masina vanduta in valoare de 250 ron fix-pix si daca pierd nu e o tragedie) poate trage balanta intr-o parte sau alta,...
Daca scrii de mana, e clar ca ai sa scrii romaneste, cu diacritice. Daca redactezi, poti sa scrii fara, nu inclina asta balanta in favoarea celeilalte parti. N-am auzit de cazuri in care judecatorul sa zica "uite ma, asta ar trebui sa faca 5 ani de puscarie, dar ce frumos scrie... hai sa-l lasam in libertate".
pot fi cazuri in care lipsa diacriticelor sa duca la interpretarea gresita a unui cuvant.
savysb a scris:

N-am auzit de cazuri in care judecatorul sa zica "uite ma, asta ar trebui sa faca 5 ani de puscarie, dar ce frumos scrie... hai sa-l lasam in libertate".

Permite-ti-mi sa va contrazic (este adevarat ca am scos in evidenta acest pasaj):
-sunt judecatori care apreciaza faptul ca detinutii scriu" frumos", indiferent ce scriu, teze, doctorate, bloguri, dar numai sa scrie, scurtandu-le pedeapsa. Cei care scriu poezii romantice au rar aceasta sansa din pacate...
:blush2: