Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Declaratia 390
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Declaratia 390

Buna ziua.
Am urmatoarea situatie...primesc factura de marfa de la filiala din Slovacia a unei firme din China, cu conditia de livrare FOB.Achit factura in avans in contul firmei din Slovacia.Marfa soseste direct in Romania(expeditor pe DVI este firma din Slovacia, importator eu, firma din Romania).Mi se calculeaza de comisionar si platesc TVA si taxe vamale;revand marfa in Romania.
Firma din Slovacia declara livrare intracomunitara in Romania, eu nu declar nimic, considerand ca am facut import.Acum Finantele vin in control sa vada de ce nu am declarat in 390.
Cum era corect?Eu cred ca am procedat bine.
Stie cineva?

Multumesc!
andreap124, utilizator
Scuze, am uitat sa spun FOB SEHNZEN, CHINA

andreap124 a scris:

Buna ziua.
Am urmatoarea situatie...primesc factura de marfa de la filiala din Slovacia a unei firme din China, cu conditia de livrare FOB.Achit factura in avans in contul firmei din Slovacia.Marfa soseste direct in Romania(expeditor pe DVI este firma din Slovacia, importator eu, firma din Romania).Mi se calculeaza de comisionar si platesc TVA si taxe vamale;revand marfa in Romania.
Firma din Slovacia declara livrare intracomunitara in Romania, eu nu declar nimic, considerand ca am facut import.Acum Finantele vin in control sa vada de ce nu am declarat in 390.
Cum era corect?Eu cred ca am procedat bine.
Stie cineva?

Multumesc!

Nu are nimeni nici o parere?
daca "expeditor pe DVI este firma din Slovacia," atunci este LIC = 390
Daca expeditor era china, era import. Nu 390
Firma din Slovacia probabil a facut import temporar( fara taxe vamale si TVA) urmand sa l faca definitiv cand vinde marfa catre dvs. Si asa a facut...
Marfurile au fost puse in libera circulatie pe teritoriul UE in Romania prima data, prin efectuarea op.vamale si plata TVA si taxe vamale de catre noi, deci nu cred ca este LIC.iar firma din Slovacia a facut export, deoarece marfurile nu au circulat intre state membre UE.Multumesc oricum de raspuns.
Firma din Slovacia nu poate sa faca export spre Romania. Suntem in UE( si ei si noi)
Eu cred ca este AIC pt dvs, LIC pt slovacia.