avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Declaratia 390
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Declaratia 390

Buna ziua.
Am urmatoarea situatie...primesc factura de marfa de la filiala din Slovacia a unei firme din China, cu conditia de livrare FOB.Achit factura in avans in contul firmei din Slovacia.Marfa soseste direct in Romania(expeditor pe DVI este firma din Slovacia, importator eu, firma din Romania).Mi se calculeaza de comisionar si platesc TVA si taxe vamale;revand marfa in Romania.
Firma din Slovacia declara livrare intracomunitara in Romania, eu nu declar nimic, considerand ca am facut import.Acum Finantele vin in control sa vada de ce nu am declarat in 390.
Cum era corect?Eu cred ca am procedat bine.
Stie cineva?

Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 22 Octombrie 2014
andreap124, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 09:49, 29 Octombrie 2014
Scuze, am uitat sa spun FOB SEHNZEN, CHINA

andreap124 a scris:

Buna ziua.
Am urmatoarea situatie...primesc factura de marfa de la filiala din Slovacia a unei firme din China, cu conditia de livrare FOB.Achit factura in avans in contul firmei din Slovacia.Marfa soseste direct in Romania(expeditor pe DVI este firma din Slovacia, importator eu, firma din Romania).Mi se calculeaza de comisionar si platesc TVA si taxe vamale;revand marfa in Romania.
Firma din Slovacia declara livrare intracomunitara in Romania, eu nu declar nimic, considerand ca am facut import.Acum Finantele vin in control sa vada de ce nu am declarat in 390.
Cum era corect?Eu cred ca am procedat bine.
Stie cineva?

Multumesc!


Nu are nimeni nici o parere?
daca "expeditor pe DVI este firma din Slovacia," atunci este LIC = 390
Daca expeditor era china, era import. Nu 390
Firma din Slovacia probabil a facut import temporar( fara taxe vamale si TVA) urmand sa l faca definitiv cand vinde marfa catre dvs. Si asa a facut...
Marfurile au fost puse in libera circulatie pe teritoriul UE in Romania prima data, prin efectuarea op.vamale si plata TVA si taxe vamale de catre noi, deci nu cred ca este LIC.iar firma din Slovacia a facut export, deoarece marfurile nu au circulat intre state membre UE.Multumesc oricum de raspuns.
Firma din Slovacia nu poate sa faca export spre Romania. Suntem in UE( si ei si noi)
Eu cred ca este AIC pt dvs, LIC pt slovacia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Import china prin germania animis animis Buna, Ce parere avet de urmatoarea situatie: import marfa din China dar transportul se face via Hamburg, in Hamburg facandu-se si formalitatile vamale. Am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va supun atentiei urmatoarea speta.de curand am facut ... dinumarcel dinumarcel Buna ziua, Va supun atentiei urmatoarea speta.De curand am facut o comanda in China pentru un mic utilaj. Acest mic utilaj are 320kg si volum 1,2m.c. si ... (vezi toată discuția)
Importuri !!! stefpasca stefpasca Suntem o firma din Romania care am achizitionat o marfa din Elvetia. Marfa a fost vamuita in Austria de catre un transpotator (comisionar), care a ... (vezi toată discuția)