avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordinul ANCPI 134/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordinul ANCPI 134/2009

Buna ziua,

Avem de facut o rectificare CF, terenul inscris in CF este mai mic decat masuratorile actuale topo . Inainte sa apara acest ordin rectifcarea se putea face (din cate am inteles) doar prin hotarare judecatoreasca.
Intrebarea este: mai avem nevoie de aceasta hotarare judecatoreasca potrivit noului ordin ANCPI 134/2009 ? Rog raspuns urgent.....
Cel mai recent răspuns: potyi , utilizator 08:36, 15 Septembrie 2009
...nu ...
Multumesc pt raspunsul prompt. Atunci care ar fi pasii ce trebuiesc urmati ? Intreb cu insistenta pentru ca dosarul este deja la avocat ...si banii la fel
...topometristul stie ce are de facut...e vorba de un proces verbal de vecintate prin care vecinii isi recunosc reciproc limitele...
Extras din Ordinul nr. 134/2009:

"Art. 25. — (1) Daca suprafata din masuratori este diferita de suprafata inscrisa in cartea funciara, suprafata din cartea funciara se va modifica in baza documentatiei cadastrale de actualizare a suprafetei. In cartea funciara se va inscrie suprafata rezultata din masuratori, in conditiile prezentului articol.
(2) Pentru imobilele inscrise in cartea funciara:
a) daca suprafata determinata in urma efectuarii masuratorilor este mai mica decat cea inscrisa in cartea funciara, documentatia va fi receptionata, iar suprafata masurata se va inscrie in cartea funciara in baza declaratiei proprietarului conform anexei nr. 5;
b) daca suprafata determinata in urma efectuarii masuratorilor este mai mare decat cea inscrisa in cartea funciara, documentatia cadastrala va fi receptionata, iar suprafata masurata se va inscrie in cartea funciara cu conditia prezentarii procesului-verbal de vecinatate, intocmit conform anexei nr. 18.
[...]
(5) Convocarea partilor se face dupa cum urmeaza:
a) proprietarii vecini vor fi convocati de catre persoana autorizata prin scrisoare recomandata, conform modelului prevazut in anexa nr. 19, cu confirmare de primire, si prin afisare la domiciliul/sediul proprietarului vecin, la locul situarii imobilului, la sediul primariei sau prin publicare intr-un ziar local, cu cel putin 5 zile inainte de data stabilita pentru identificarea limitelor;
b) absenta proprietarului vecin, convocat in modalitatea prevazuta la lit. a), va fi mentionata in procesul-verbal de vecinatate si nu este o piedica la intocmirea documentatiei cadastrale; in acest caz, dovada convocarii se anexeaza procesului-verbal de vecinatate. La cerere, in masura in care sunt disponibile, oficiul teritorial va furniza informatiile privind domiciliul proprietarului vecin, in vederea convocarii acestuia, cu plata tarifelor legale;
c) in cazul in care una sau mai multe vecinatati ale parcelei sunt drumuri clasificate, cai ferate, ape, procesul-verbal de vecinatate trebuie semnat si stampilat de reprezentantul institutiei care le are in administrare.”

In functie de situatia dvs. cadastristul va v-a indruma fie catre notar, fie va intocmi procesul verbal de vecinatate.

La alineatul (5) cu partile convocate, prin persoana autorizata se intelege cadastristul sau notarul si in cazul in care este vb de un notar am putea oare apela la un avocat in locul notarului? Daca tot am dat banii.......
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2009
potyi, utilizator

Alte discuții în legătură

Declaratie notar renuntare la suprafata dacmoto dacmoto Buna ziua, Ma aflu in uramatorea situatie: In urma unei hot def si irev am obtinut dr de proprietatea asupra unui teren. In acea hot era mentionata si ... (vezi toată discuția)
Rectificare carte funciara nutica nutica Buna ziua, Am si eu o intrebare, cum pot rectifica o carte funciara, din suprafata mai mica in suprafata mai mare, am inteles ca ... (vezi toată discuția)
Rectificare carte funciara? pe cine chem in judecata Borza Borza [b]Speta>[/b] Proprietarul unui imobil are inscrisa in CF o suprafata de 230 mp in urma masuratorii facuta de un ing cadastrist in realitate este de 360 mp. ... (vezi toată discuția)