Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordinul ANCPI 134/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordinul ANCPI 134/2009

Buna ziua,

Avem de facut o rectificare CF, terenul inscris in CF este mai mic decat masuratorile actuale topo . Inainte sa apara acest ordin rectifcarea se putea face (din cate am inteles) doar prin hotarare judecatoreasca.
Intrebarea este: mai avem nevoie de aceasta hotarare judecatoreasca potrivit noului ordin ANCPI 134/2009 ? Rog raspuns urgent.....
Persoana autorizata este cadastristul.
Multumesc
Am revenit . Intre timp cadastristul a predat dosarul la cadastru, cu toate actele. Dupa 3 saptamani ni se respinge dosarul de rectificare cf, din cauza ca s-a sesizat o suprapunere de 3 m lungime si 1 m latime de teren cu un vecin. Mentionez faptul ca vecinul a facut ridicarea topo anul trecut cand a cumparat acel teren . Problema e ca aceasta suprapunere se situeaza exact sub coltul de la o cladire granita. Pana intr-un tarziu am luat legatura cu topometristul care a facut ridicarea topo a vecinului si i-am cerut sa faca corectia. Acesta a promis ca o s-o faca.Dupa siruri de telefoane date nu mai reusim sa luam legatura cu el, nu raspunde la telefon. Intrebarea mea este:
1.Cum putem sa aflam daca s-a facut aceasta corectie sau nu?
2.In ce consta aceasta corectie in afara de a preda masuratorile noi la cadastru?
3.Daca sunt predate masuratorile deja, noi am putea sa continuam procesul de rectificare?